Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Beslenme Düzeni

Özellikle son yıllarda insanlar için gözlerini karartarak bıçak altına yatmayı kabul ediyorlar. Tüp mide ameliyatı ise bu konuda en fazla tercih edilen ameliyat türlerinden birisidir. Yazımızda sizlere ameliyat sonrasında sağlıklı beslenme için öneriler vereceğiz.

İlk Olarak Davranışlarınızı Değiştirmeye Başlayın

Tip mide ameliyatı olduktan sonra davranışlarınızı değiştirme yolunda bir taahhüt yapmalısınız. Davranışlarınızı değiştirmek imkansız değildir. Fakat gerçekten çok zordur. Ameliyat olduktan sonra sizin için bütün işlerin yapılmasını isterseniz yanılgıya düşersiniz. Özellikle yeme davranışlarınızı değiştirmede efor sarf etmeniz gerekmektedir. Eğer öncesinde kullanmıyorsanız yetersiz beslenmenin önlenmesi için vitamin takviyesi alabilirsiniz.

Sonrasında Zaten Hayatınız Değişmeye Başlayacak

Ameliyattan önce, ameliyat sırasında ve ameliyattan sonra kendinize özgü bir hayat değişikliği yaşayabilirsiniz. Bu değişiklik, bedeninizde, sindirim sisteminizde veya beyninizde değil bütün vücudunuzda hissedeceğiniz bir hayat değişikliğidir. Stresi en aza indirme, yeterli uyuma, boşlukta olduğunuz zamanlarda fazla yememek, ihtiyaç duyduğunuz takdirde dinlenmek ve sevdiklerinizle vakit geçirme gibi sorumluluklara sahip olacaksınız.

Kendinize Bir İyilik Yapın

En önemli kurallardan birisi; bunun ciddi bir süreç olduğunu kabul etmektir. Bu süreç ameliyat günü başlayarak ameliyat sonlandıktan sonra sona eren bir süreç değildir. Günlerinizi, haftalarınızı hatta aylarınızı alacaktır. Bu yüzden ilk olarak küçük ama gerçekçi değişiklikler için kendinize zaman tanımanız gerekir. Sonunda ise günlük yaşantınızda değişiklikleri tam olarak benimseyeceksiniz. Herhangi bir değişiklik yapmak gerçekten çok zordur. Bu yüzden kendinize iyi davranmaya dikkat edin. Bu durumun zor olduğunu kabullenerek kendinize karşı sabırlı olmanız süreci kolaylaştıracaktır.

Gücünüzün tükendiğini hissettiğiniz zamanlar olacaktır. Bu zamanlarda kendinize bir motivasyon konuşması yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Unutmayın! Kimse nasıl hissettiğiniz hakkında sizden daha fazla bilgiye sahip değildir.

Beslenme Farkındalığı Yaratın

İnsanların büyük bir çoğunluğu obezite ameliyatlarında midenin boyutu küçüleceği için ameliyat sonrasında otomatik olarak mideyle uyumlu olan gıdaların tercih edileceğini düşünüyor. Davranışsal denetim ve davranışsal eylem kavramları onların anlayışına pek uymadığını söyleyebiliriz. Mideniz henüz bir muz büyüklüğünde olsa bile sizi otomatik olarak yemek yeme gereksinimlerinize itmez.

Yaşadığınız değişimleri hayat şartlarınıza sizin uydurmanız gerekir. Yapmak istediğiniz değişimleri elinizden geldiğince iyi yapmanız gerekir. Bu yüzden ne zaman yediğiniz, ne yediğiniz ve nasıl yediğiniz konusundaki bütün ayrıntıları düşünmeniz gerekmektedir. Mide sadece sinyal verme görevindedir. Sizin için bunları düşünmeyecektir.

Bir Cevap Yazın

  1. Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Beslenme Düzeni için yorumda bulun

    Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Beslenme Düzeni için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Beslenme Düzeni için ilk yorumu yapabilirsin.