Ne Zaman Yürüyüş Yapılmalı?

Fit bir vücuda sahip olabilmek için en iyi sporlardan birisi yürüyüş yapmaktır. Yürüyüş sadece vermek için değil aynı zamanda sağlıklı yaşam için de çok önemlidir. Fakat baktığımız zaman insanların bu konuda çok fazla soru işaretine sahip olduğunu görüyoruz. Özellikle ne zaman yürüyüş yapılmalı? Sorusu çok fazla sorulmaktadır. Yazımızda sizlere bu sorunun cevabını paylaşacağız.

Yürüyüş Yapmanın Yararları Nedir?

Yürüyüş, her yaş ve kilodaki insanın yapabileceği muhteşem bir spor türüdür. İlk olarak metabolizmayı hızlandırır. Hızlı çalışmaya başlayan bir metabolizma ise kalori yakımını da hızlandıracaktır. Bu şekilde sağlıklı ve kalıcı verilir.

Yürüyüşün bir diğer güzel etkisi ise kabızlığı giderme konusunda yardımcı olur. verme evresinde insanların yaşadığı en büyük problem kabızlıktır. Kabızlıktan kurtulmak istiyorsanız yürüyüş tam olarak size uygun bir spordur diyebiliriz.

Bazı insanlarda üzüntü ve stres iştah açmaya sebep olurken bazı insanlarda iştah kapatır. Stres anlarında iştahın açılması ise direk tatlıya sarılmanıza sebep olabilir. Bu kötü alışkanlığa tıpta duygusal açlık denilmektedir. Üzüntü anında yemeğe sarılan kişiler ise genellikle kilo alır ve kilo aldığı için daha mutsuz olur. Bu kısır döngünün bu şekilde devam edip gittiğini görebilirsiniz. Fakat üzüntü ve stres anlarında yürüyüş yapmak duygusal açlığın önüne geçecektir.

Yürüyüş Sabah Mı Yapılmalı, Akşam Mı Yapılmalı?

Gelelim, ne zaman yürüyüş yapılmalı? Sorusunun cevabına…. Aslında temel olarak kişinin düzenli bir şekilde yürüyüş yapması gerektiğini söyleyebiliriz. Vücudumuza sabah yürüyüşünün farklı akşam yürüyüşünün ise farklı faydaları var. Burada önemli olan yürüyüş yapmaktır.

Sabah Yürüyüşünün Faydaları

Sabahın erken saatlerinde yürüyüş yapmak metabolizmanızın gün boyu hızlı çalışmasını bu şekilde yediklerinizi daha hızlı yakmanızı sağlar. Vücudunuzda yer alan potansiyel enerji sabah yürüyüşüyle beraber açığa çıkar. Bu şekilde kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz. Yazımızda belirtiğimi duygusal açlık sabah yürüyüşle beraber yok olmaktadır ve bu şekilde iştahınız kesilir.

Akşam Yürüyüşünün Faydaları

Gerçekten kilo vermek istiyorsanız mutlaka yeterli ve düzenli şekilde uyumalısınız. Çünkü yağ yakma fonksiyonları ve sindirim sisteminiz siz uyurken daha iyi çalışmaya başlar. Akşam yürüyüşü ise melatonin gibi uyku hormonlarının düzenli bir şekilde salgılanmasını sağlar.

Kilo almanın en büyük sebeplerinden birisi; akşam yemeğinde fazla yemek yemektir. Özellikle yemek yedikten sonra hemen uyuyorsanız veya televizyon izliyorsanız kilo vermeniz çok zor olacaktır. Akşam yemeğinden sonra yapılacak olan bir yürüyüş ise sindiriminizi ve metabolizmanızı hızlandırmak için birebirdir.

Bir Cevap Yazın

  1. Ne Zaman Yürüyüş Yapılmalı? için yorumda bulun

    Ne Zaman Yürüyüş Yapılmalı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ne Zaman Yürüyüş Yapılmalı? için ilk yorumu yapabilirsin.