Mikrodalga fırını temizlemenin doğal ve hızlı yolu

Mikrodalga fırınlar özellikle ev hanımları için vazgeçilmez bir araç. Yemekleri kolayca ısıtmak isteyenlere hızlı çözüm sunan bu teknoloji harikası fırınların en olumsuz yönü, temizliğinin biraz zor olması. Hele bir de ısıttığınız yemekten sıçrayan damlalar ve yağlar mikrodalga fırına yayıldığında ortaya çok çirkin bir görüntü çıkabilir. Bu durumu önlemenin en makul yolu, ısıttığınız yiyeceğin üzerini bir kapla örtmek olacaktır. Ancak mikrodalga fırını hızlı, doğal ve kolay bir şekilde temizlemek istiyorsanız aşağıdaki tavsiyelere kulak vermenizde fayda olacaktır.

Sandığınızdan çok daha kolay olacak

Yapacağınız şey çok basit. Yalnızca bir bardak suyun içine biraz limon sıkın, limon kabuklarını da suyun içine ekledikten sonra mikrodalga fırının içine atıp ısıtın. Hazırladığınız karışımlı sıvı ısındıkça buhar haline gelecek ve mikrodalganın tüm köşelerindeki en inatçı lekelere dahi nüfuz edecektir. Yiyecek lekelerini mikrodalga fırının kenarlarından söken bu karışımın böylesine etki göstermesinin sebebi, limonun doğal bir kir çözücü olmasıdır.

Bu işlemi yaptıktan sonra geriye tek bir şey kalıyor: Temiz bir el bezi alarak mikrodalganın içini temizlemek.

Limon kullanarak mikrodalganızı tertemiz yapın!

İşte bunun için ihtiyacınız olanlar:

  • 1 adet limon
  • Küçük bir ölçü kabı veya bardak
  • Temiz ve kuru bir temizlik bezi

Ekipmanlar:

  • Mikrodalga fırın

Nasıl yapılır?

Suyu kaynatın: Kullanacağınız bardağın yarısına kadarını suyla doldurup ocakta kaynatın.
Limon sıkın: Bir adet sulu limonu ikiye böldükten sonra suyun içine sıkın. Limon kabuklarını da bardağın içinde bırakın.
3 dakika boyunca mikrodalgada ısıtın: Hazırladığınız bardağı mikrodalgaya koyun ve yüksek ısıda 3 dakika boyunca kaynatın. Sıvı fokurdamaya başlayınca durabilirsiniz.
Bekleyin: Mikrodalga fırının kapağını bir süre açmayın. Ortaya çıkan buhar, mikrodalganın içindeki tüm kirleri söküp alacaktır. Bu yüzden 5 dakika kadar bekleyin.
Temizleyin: 5 dakika bekledikten sonra fırının kapağını açın ve temiz bir bezle tüm köşelerini temizleyin. Öncesinde dikkatli bir şekilde kaynayan suyu dışarı almayı unutmayın.

Eğer tüm adımları harfiyen yerine getirmenize rağmen hala daha inatçı lekeleri çıkaramıyorsanız, kullandığınız el bezini limonlu suya daldırarak kir tamamen çıkana kadar ovalamaya devam edin.

Bir Cevap Yazın

  1. Mikrodalga fırını temizlemenin doğal ve hızlı yolu için yorumda bulun

    Mikrodalga fırını temizlemenin doğal ve hızlı yolu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mikrodalga fırını temizlemenin doğal ve hızlı yolu için ilk yorumu yapabilirsin.