Zayıflamak için günde kaç kalori alınmalı?

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için her gün ne kadar kalori almanız gerektiği noktasında kafanızda oluşan soru işaretlerini cevaplandırmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz.

Günlük kalori alışınızı sınırlandırarak kilo vermek istiyorsanız, aşağıdaki kriterleri mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekir:

  • Günlük ne kadar kalori almanız gerektiğini hesaplamalısınız.
  • Kalori alımını hesapladığınızda açık verirseniz, kilolarınızdan kurtulmaya başlarsınız.

Kilo vermek için ne kadar kalori almanız gerektiği ise kişiden kişiye değişir ve birden çok etkene bağlıdır. Bu etkenlerden bazıları kilo, yaş, hareketlilik durumu ve seviyesidir. Ortalama bir erkek, 1 hafta içinde 1 kilo vermek için günde 2000 kalori almak zorundadır. Halihazırdaki kilosunu korumak içinse 2500 kalorilik gıda tüketmelidir. Kadınlarda ise bu rakam 2000’dir. Kilo vermek isteyen kadınların günlük alması gereken kalori miktarı 1500 olarak belirlenmiştir.

Aldığınızdan daha fazlasını yakmanız gerekiyor

ve zayıflama ile ilgili yazı okuyan herkes, vücuda aldığınızdan daha fazla kalori yakarak kilo verebileceğini bilir. İdeal kalori alımı sayesinde sizler de

  • Yağ yakımını hızlandırıp kilo verebilir
  • Kas kaybını en aza indirebilirsiniz.

Kalori yakmak içinse herhangi bir fitness salonuna yazılabilir, günlük egzersizlerinizi gerçekleştirerek hızla kalori yakmaya başlayabilirsiniz. Bu esnada sağlıklı ve doğal besinleri tüketerek aldığınız kalori miktarını sınırlandırdığınız takdirde hızla kilo verebilmeniz mümkündür. Böylece kendinizi çok daha iyi, zinde ve dinç hissedeceksiniz.

Günlük almanız gereken kalori miktarının yüzde 20’si kadarını hesaplayıp, normal kalori miktarından düşün. Böylece zayıflamak için almanız gereken kalori rakamını elde etmiş olacaksınız.

Kaçamaklara bir son vermenin zamanı geldi!

Tabii tüm bunlar için belirlemiş olduğunuz listesine harfiyen uymalı, ufak kaçamaklar dahi yapmaktan kaçınmalı ve programı sıkı bir şekilde takip etmelisiniz. İşin güzel tarafı, kalori alımını sınırlandırdığınız zaman kilo vermek için aç kalmanız da gerekmeyecektir. Az ama öz yiyerek, harekete geçerek, kalori yakarak bu miktarı dengeledikten sonra fazla kilolarınızdan kurtulmak sizin için hayal olmaktan çıkacaktır.

Yüksek proteinli diyetler uyguladığınız zaman da yağ yakımını hızlandırabilmeniz mümkün olacaktır. Sadece protein alarak günde 80-100 kalori yakabileceğinizi öğrendiğinizde siz de protein odaklı bir diyet hazırlamak isteyeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Zayıflamak için günde kaç kalori alınmalı? için yorumda bulun

    Zayıflamak için günde kaç kalori alınmalı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Zayıflamak için günde kaç kalori alınmalı? için ilk yorumu yapabilirsin.