Fırında Palamut Yapımı

Haftada en az 2 kez balık yemek sağlık açısından çok büyük fayda sağlarken, balık seçimi konusunda palamudu tercih etmek ağız tadınızı da ayrı bir tat kazandıracaktır. Önemli besin değerleri barındıran balık, sofralarda mutlaka eksik olmaması gerekirken, palamudun diğer balıklara göre besin değerleri bakımından zengin olması, haftada olmasa bile ayda 2 kez tercih edilmesi gerektiğini gözler önüne sermektedir. EPA ve DHA gibi konularda oldukça zengin olan palamut, vücut tarafından üretilmeyen bu besin değerlini sizlere sunan bir balık türü olarak bilinmektedir. Bunlarla birlikte sülfür, fosfor ve vanadyum gibi besin değerlerini içerisinde bulundurmakta olan palamut, vücudunuzda bir türlü geçmek bilmeyen yaralarında iyileşmesine olanak tanımaktadır. Tüm bu özellikleri nedeniyle palamut tercihi, balık konusunda en doğru tercihlerden biri olacaktır. Peki fırında palamut nasıl yapılır ve fırında palamudun püf noktaları nelerdir?

Fırında Palamut Yapımı

Fırında Palamut Yapımı

Fırında Palamut İçin Gerekli Olan Malzemeler

Yapısı bakımından hayli zengin olan palamut, sade olarak yenildiği zaman hem lezzetli hem de faydalı olmaktadır ancak, bazı destekleyici besinlerle tüketildiği zaman ise tat ve sağlık açısından mucizeler yarattığını söylemek doğru olacaktır. Fırında palamut yaparken, yemek istediğiniz kadar palamutla birlikte soğanı mutlaka unutmamanız gerekmektedir. Soğanın sağlık açısından faydaları tartışılmayacak kadar fazladır. Öte yandan domates ve limon, mutlaka fırında palamudun olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Özellikle domates ve limonun, tat konusunun dışında, görsel açıdan da oldukça büyük katkı sağladığı görülmektedir. Bunlarla birlikte pul biber, defne yaprağı ve maydanoz kullanımı da tercihen söz konusu olabilmektedir. Yağ olarak zeytinyağı hem sağlıklı hem de daha lezzetli bir palamut deneyimi yaşamanıza neden olacaktır.

Fırında Palamudun Hazırlanışı

Öncelikle palamutların takoz şeklinde dilimlenmesi gerekirken, bu dilimleme işlemini balıkçıda yapabilmeniz de mümkün olmaktadır. Balığın tat konusunda zengin olabilmesi adına ise soğan, limon, zeytinyağı ve pul biberle marine edilmesi gerekmektedir. Fırına atılmadan önce palamudun mutlaka bu malzemelerle karıştırılması ve yarım saat kadar bir arada olması gerekmektedir. Sonrasında ise palamutları düzenli bir şekilde tepsiye yerleştirmeli ve dilimlenmiş domatesleri göz zevkinize göre dizmeniz gerekmektedir. Defne yaprağı ve maydanozu tercihe bağlı olarak kullanabilirken, 200 derece ısıtılmış olan fırında palamudun 45 dakika boyunca pişmesi gerekmektedir. Sonrasında ise palamudumuzun servise hazır bir şekilde karşınıza çıkacaktır.

Fırında Palamudun Sağlık Açısından Faydaları

Protein açısından fazlasıyla zengin olan palamut, kan dolaşımınızın daha akışkan olmasına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte palamudun fırında pişirilmesi, sağlık açısından her zaman için daha fazla avantaj sağlayacaktır. Palamudun soğan, pul biber ve limonla birlikte hazırlanıyor olması, bağışıklık sisteminizin güçlenmesine, iltihap oluşumuna, soğuk algınlıklarına, almanıza ve bunlara benzer takviyelerle sağlık açısından güçlenmenize neden olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Fırında Palamut Yapımı Tarifi Fırında Palamut Yapımı için yorumda bulun

    Fırında Palamut Yapımı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fırında Palamut Yapımı için ilk yorumu yapabilirsin.