Evde Sıcak Şarap Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde kimi okuyucularımızın çok şaşıracağı bir tarife değineceğiz. Bu tarifimizin ismi sıcak şaraptır. Şarap tüketen kişiler bu duruma hayli şaşıracaktır. Çünkü sıcak şarap bildiğimiz şarap tadında değildir. İçerisinde şarapta bulundurur ancak birçok baharat ve kuru meyvelerin ilave edilmesiyle elde edilir. Sıcak şarabımız enfes bir tada sahip olan enerji deposudur. Birçok hastalıkların ise savaşçısıdır. Siz değerli okurlarımıza da kış aylarında hastalıklardan korunması ve enerji kazanması açısından sıcak şarap tarifini vereceğiz.

Evde Sıcak Şarap Nasıl Yapılır?

Evde Sıcak Şarap Nasıl Yapılır

İlk önce sıcak şarabımızı yapmak için kullanacağımız malzemeleri temin etmemiz gerekmektedir. Malzeme olarak ise şarap, portakal, karanfil, kuru incir, kuru kayısı, elma, vanilya ve toz şeker olacaktır. Şimdi sırada ise sıcak şarabımızın yapılışı hakkında siz değerli okurlarımıza bilgiler vereceğiz.  Öncelikle yapmanız gereken 2 adet portakalı alalım. Portakalımızın bir tanesini kabuklarından ayıralım ikinci portakalımızı ise sıkalım. Kabuklarından ayırdığımız portakalı da sıkalım. Elde ettiğimiz portakal kabuklarımızın üzerine 10 adet karanfil batıralım. Daha sonra 2 adet elmamızı küçük parçalara ayıralım. Bir taraftan da 1 litre şarabımızı, sıkmış olduğumuz portakal suyumuzu ve yarım su bardağı kadar şekerimizi bir tencereye boşaltalım. Yalnız şunu belirtmek isterim ki şekerin ne miktarda katılacağı sizin elinizde olan bir şeydir. Yoğun şeker tadı ağzınıza gelsin istiyorsanız şeker miktarını bir su bardağına çıkartabilirsiniz ancak tam tersi bir durum yani şeker miktarı az olsun istiyorsanız şeker katmaya bilirsiniz. İçerisine katacağımız meyveler zaten şeker tadı verecektir. Tencereye koyduğumuz malzemelerimizi kısık ateşte ocağımıza alıyoruz ve kaynamasını bekliyoruz. Kaynama süresi kısık ateşte pişirdiğiniz zaman 15-20 dakika içerisinde gerçekleşecektir. Tenceremizde malzemelerimiz ısınırken bir taraftan bizde 3 adet kuru kayısımız ile 3 adet kuru incirimizi parçalara ayırıyoruz.

Tenceremizdeki malzemelerimizi kontrol ediyoruz iyice ısındıktan sonra tüm malzemelerimizi içerisine ekliyoruz. Soymuş olduğumuz portakal kabuklarını ve bu kabuklara batırdığımız karanfilleri de sunum aşamasında kullanmak için ayırıyoruz. Sunum yapacağınız zaman bardağınızın içerisine portakal kabuklarına batırılmış karanfilleri ve çubuk tarçınları koyaraktan servis yapabilirsiniz. Böylelikle tadı daha hoş olacaktır ve görüntü olaraktan çok şık duracaktır. Yapılış olarak çok kolay olan bu enfes tadı evinizde yaptığınız zaman kış aylarında hastalıklardan korunmuş olacaksınız. Vücudunuz bu sayede direnç kazanmış olacaktır. Şarabın sek bir şekilde tadını biliyorsanız sıcak şarabı da içtiğiniz zaman ikisinin bambaşka iki tada sahip olduğunu anlayacaksınız. Ancak hangisini seçerseniz orasını bilemiyoruz.

Bir Cevap Yazın

  1. Evde Sıcak Şarap Evde Sıcak Şarap Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Evde Sıcak Şarap Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Evde Sıcak Şarap Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.