Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinelerinizi mikroplardan, bakterilerden, küflerden, kokulardan ve kalan kalıntılardan uzak tutabilmek için nasıl temizleyeceğinizi öğrenmeniz önemlidir. Ayrıca, çamaşır makinelerinizi düzenli olarak temizlemek onları iyi durumda tutacak, daha uzun ömürlü olmalarına yardımcı olacak ve kullanıcıları memnun edecektir.

Dış Görünümü Silin

Öncelikle, her çamaşır makinesinin dışını en sevdiğiniz dezenfektanla veya sirke ile ıslattığınız bir bezle silin. Çamaşır makinesinin yüzeyini çizmemek için yumuşak bir sünger veya mikrofiber bez kullanın. Tutacağı ve düğmeleri de yıkadığınızdan emin olun.

Tamburu Temizleyin

Zamanla tortular tamburda toplanır ve müşterilerin yeni yıkanmış çamaşırlarına hoş olmayan bir koku verir. Ekipmanınızı korumak ve optimum performans sağlamak için, tamburun içindeki kiri ve sabunu temizlemek için üreticinin önerdiği temizleyiciyi kullanın.

Birçok uzman, çamaşır makinenizi ayda bir kez sirke ile temizlemenizi tavsiye eder. Çamaşır makinesinin tamburunu temizlemek için sirke kullanmanız önerilir. Sirke, su birikintilerini ve sabun kalıntılarını parçalayabilir ve yüzeyleri dezenfekte ederek çamaşır makinesinin tamburunu temiz ve tazelenmiş halde bırakabilir. Kazanın içine bir veya iki bardak beyaz sirke dökün ve makinenin içini temizlemek, kokusunu gidermek ve dezenfekte etmek için makineyi mümkün olan en uzun döngüde çalıştırın. Ardından, bir fincan karbonat ekleyin ve başka bir döngü çalıştırın. Karbonat, sirkeyi nötralize edecek ve ilk döngü sırasında gevşemiş kalıntıları temizleyecektir. Daha sonra, tamburun tamamen kuruması için makine kapısını açık bırakın.

çamaşır makinesi nasıl temizlenir

Temizleme ve Denetimi Tamamlayın

Tambur artık temiz olduğuna göre, makinenizin tüm küçük bileşenlerini ele alarak temizlik seansınızı bitirin;

  • Deterjan çekmecesini temizleyin. Mümkünse çıkarın, sirke ile ıslatın, suyla durulayın ve değiştirin. Bunları ayrıca 50/50 su ve beyaz sirke karışımıyla ovalayarak sabun birikintilerini giderebilirsiniz.
  • Zamanla sudaki küçük parçacıklar tarafından tıkanarak su akışını önleyen su giriş filtrelerini temizleyin veya değiştirin.
  • Giriş ve çıkış hortumlarının yanı sıra bunların bağlantılarını ve bağlantılarını sızıntı veya tortu oluşumu açısından kontrol edin. Gerekirse değiştirin.
  • Motordan tambura giden kayışları yıpranma veya ayrılma gibi hasar belirtileri açısından kontrol edin. Gerekirse değiştirin.
  • Tortuları gidermek için kapı ile tambur arasındaki contayı silin.

Çamaşır makineleriniz her gün her türlü kir ve bakteriyle karşı karşıya kalır. Artık çamaşır makinelerini nasıl temizleyeceğinizi bildiğinize göre, onlara bir iyilik yapın ve onlara her ay iyi bir yıkama yapın.

Bir Cevap Yazın

  1. Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir? için yorumda bulun

    Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir? için ilk yorumu yapabilirsin.