Bildiğiniz tüm yumurta pişirme yöntemlerini unutun!

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi yumurta, sağlıklı bir hayat standardını yakalamak için spor yapanlar tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Diğer tüm protein kaynaklarına nazaran daha ucuz ve lezzetli olması, farklı şekilde pişirilebilmesi gibi avantajları da yumurtayı tercih sebebi haline getiriyor. Eğer yumurtayı ideal bir kıvamda pişirmeyi başarırsanız her sabah tükettiğiniz salatayı çok daha leziz kılabilirsiniz.

Kıvamını tutturmak çok zor

Yumurta pişirenlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, yumurtanın bir türlü ideal kıvamı yakalayamıyor oluşudur. Hem lezzetli, hem yapımı basit, hem de vücuda çok faydalı olan yumurta sağlıklı bir besini. Bazen çok fazla piştiği için kaskatı kesilen yumurtanın sarısı bazı zamanlarda da çok sulu olabiliyor. Özellikle dıştan çok leziz gözüken yumurtaların böylesi problemli olması bazen can sıkıcı olabiliyor. Peki, bu sorunun bir çözüm yolu yok mu? Elbette ki var.

Bugüne kadar bildiğiniz tüm pişirme yöntemlerini unutun

Lexi’nin Temiz Mutfağı isimli blog sitesinin yazarlarından Alexis Kornblum, yumurta pişirmek isteyenler için mükemmel bir yöntem keşfetti. Bu taktiği uyguladığınız zaman sizler de her seferinde ideal kıvamı yakalamış yumurtalar yiyebilirsiniz. Bahsi geçen taktikte yumurtaları geleneksel suyla pişirmek yerine buharla ısıtıyorsunuz. Böylece kaynar suya yumurtaları bıraktığınızda ortaya çıkan çok sert veya sulu yumurta problemi tarihe karışmış oluyor.

Kornblum bu tekniğin yumurtanın dört bir tarafını eşit bir şekilde pişirdiğini söylüyor. Ayrıca bu yöntemle yumurtaları ısıttıktan sonra buz dolu bir kaba atıyor ve yumurtanın kabuğunun kolayca soyulmasını sağlıyor. Kesinlikle dahiyane bir fikir.

Yumurta buharda nasıl pişirilir?

İşte yumurtayı buharda pişirmek için yapmanız gerekenler:

  • Yumurtayı pişireceğiniz kaba bir miktar su ekleyin.
  • Buhar tenceresini kabın üzerine yerleştirin ve yumurtayı koyun.
  • Kapağını kapatıp ocağı açın.
  • Ne kadar yumurta pişirmek istiyorsanız 6 dakika boyunca bekleyin. Eğer çok pişmiş yumurta istiyorsanız bu süreyi 11 dakikaya çıkarabilirsiniz.
  • İyice piştikten sonra yumurtayı çıkarıp buz dolu bir kabın içine atın.

Kabuğunu soyup yumurtaları afiyetle mideye indirebilirsiniz! Normal pişirme yönteminin aksine çok daha iyi pişen bu yumurtaları siz de çok seveceksiniz!

Bir Cevap Yazın

  1. Bildiğiniz tüm yumurta pişirme yöntemlerini unutun! için yorumda bulun

    Bildiğiniz tüm yumurta pişirme yöntemlerini unutun! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bildiğiniz tüm yumurta pişirme yöntemlerini unutun! için ilk yorumu yapabilirsin.