Yemekten sonra 15 dakikanızı ayırarak zayıflayın!

Mesele fazla kilolarınızdan kolaylıkla kurtulmak olduğundan İtalyanlardan taktik almanız faydalı olabilir. Evet, bildiğimiz İtalyanlar! Spagetti makarnaları ve süper hızlı arabalarıyla bildiğimiz İtalyanların adet haline getirdiği bir gelenek var ki, vermek isteyenlerin işini çok daha kolaylaştırıyor. Bahsi geçen geleneğin ismi passeggiata!

Passeggiata nedir?

Tamamen zevk için kısa süreli yürüyüşler yapmak olarak açıklayabileceğimiz passeggiata, günümüzde de birçok İtalyan tarafından her gün yeniden yaşatılan bir gelenek. Daha çok yemeklerden sonra yapılan bu kısa yürüyüşler esnasında kimse adım sayar kullanmaz, çünkü daha önce de dediğimiz gibi bu yürüyüşler sadece keyif için yapılır. Özellikle akşam yemeğini yiyen İtalyanlar güneşin batışını zevkle izlerken adımlarını atarlar, komşularını selamlar ve aileleriyle birlikte yürüyüş yaparlar. Sizce de çok güzel bir adet değil mi?

Evet, insanlar arasındaki ilişkileri daha da sağlamlaştırmasının yanı sıra vermek için de kesinlikle faydalı bir gelenek.

Günde 45 dakikalık yürüyüşle daha sağlıklı bir hayat

Yurtdışı menşeli Prevention isimli yayınevinin yayınladığı Yağ Hücrelerine Çözüm isimli kitapta, bahsi geçen passeggiata yürüyüşlerini alışkanlık haline getirmenin vermede çok faydalı olduğu bilgisi yer alıyor. Diyabet riski taşıyan yaşlılar arasında yapılan bir araştırma sonucunda öğünlerin ardından 15 dakikalık kısa bir yürüyüş yapmanın, ilerleyen 24 saatte kan şekeri seviyesini normale çekmeye faydalı olduğu öğrenilmiş.

Normal bir insanın günde 3 öğün yemek yediğini hesaba katarsak, günde 3×15=45 dakikalık yürüyüş alışkanlığını kazanan insanların daha sağlıklı olduğu görülmüş. Özellikle beyaz yakalı çalışanları masa başından kaldıran bu alışkanlık sayesinde stres seviyesini düşürebilmek de mümkün.

Akşam öğünlerinde de faydalı

Eğer passeggiata alışkanlığını akşam yemeklerinden sonra da sürdürürseniz sizin için daha faydalı olur. Akşamın yavaş yavaş çökmesiyle birlikte hafif tempolu bir yürüyüş biyolojik saatinizin yeniden ayarlanmasına, bunun sonucunda da geceleri daha rahat uyumanıza yardımcı olacaktır. Metabolizmanın hızlanması, insülin seviyesinin düşmesi ve kalp sağlığına olan faydaları da cabası.

Bu yüzden siz de akşamları yemek yedikten sonra televizyon karşısına kurulmaktansa kendinize bir iyilik yapın ve sokağa çıkıp temiz hava alın. Bu alışkanlığın insana ne kadar iyi geldiğini bizzat fark edin!

Bir Cevap Yazın

  1. Yemekten sonra 15 dakikanızı ayırarak zayıflayın! için yorumda bulun

    Yemekten sonra 15 dakikanızı ayırarak zayıflayın! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yemekten sonra 15 dakikanızı ayırarak zayıflayın! için ilk yorumu yapabilirsin.