Diyet Yaparken Yapılan En Büyük Hatalar

Daha fit ve formda bir fiziğe sahip olmak, aynı zamanda daha sağlıklı bir yaşam sürmek adına başvurduğumuz bir yöntem olan diyet programları; maalesef ki yaptığımız birtakım hatalar yüzünden istediğimiz sonuca ulaşamamamıza neden olabiliyor.

Diyete girmiş olmanın verdiği rahatlık yüzünden zaten kilo vereceğimizi düşünmemiz; diyet ile zayıflama hayalimizi suya düşürdüğü gibi diyet yapmamıza rağmen tartıya çıktığımızda kendimizi birkaç kilo almış görmemize de zemin hazırlayabiliyor.

Bu yazımızda sık sık diyet yapmasına rağmen bir türlü fazlalıklardan kurtulamayanlar için diyet esnasında yapılan en yaygın hatalardan kısaca bahsetmek istiyoruz.

İşte; diyet yaparken yapılan en büyük hatalar:

  • Şekeri azaltmamak

Çay ya da kahveye eklediğimiz şeker; miktarı az olduğu için kilo aldırmayan zararsız bir faktör olarak gözümüze görünebilir.

Lakin vücuda girdiği anda yağ hücresi olarak tutulan şeker; kilo alımını kolaylaştıran oldukça önemli bir etkendir.

Şayet, diyet yapmanıza rağmen gün içerisinde çikolata tüketiyor ya da çayınıza bir adet de olsa şeker ilave ediyorsanız; bu alışkanlığınızı bir an önce bırakmanızı ve şeker tüketmekten kaçınmanızı öneriyoruz.

  • Hareketsiz Bir Yaşam Sürmek

Bir zamanlar spor yapmanıza rağmen son zamanlarda diyete başladığınız için sporu bırakanlardansanız; bu davranışınızın en büyük yanlışlarınız arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlamak yani yediğiniz besinlerin kısa bir sürede vücudunuz tarafından yakılabilmesini garantilemek adına mümkün olduğunca hareketli bir yaşam sürmeniz gerekiyor.

En azından günde 30 dakikalık yürüyüşlere çıkarak, bisiklete binerek ya da merdiven çıkarak bile metabolizmanızı hızlandırabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

  • Besinleri iyice çiğnememek

Hızlı yeme alışkanlığının yani besinleri yeterince çiğnememenin iştahımızı kontrol eden hormonlarımızın aktif bir şekilde çalışmasını engellediğini biliyor muydunuz?

Kulağa oldukça ufak bir ayrıntıymış gibi gelen ‘besinleri iyi çiğnememek’; kilo verememenin en önemli nedenleri arasında bulunuyor.

  • Yeterince uyumamak!

Uyku ve kilo alımı arasında sıkı bir bağlantı olduğunu söyleyen uzmanlara göre gün içerisinde uykusunu iyi alamayan kişiler; maalesef ki kilo almaya daha yatkın oluyor.

Diyet yaparken yapılan en büyük hatalar listesindeki yeterince uyumamak; beyne vücudun şeker ve karbonhidrata ihtiyaç duyduğu sinyallerini yolluyor. Yani bu durum da karbonhidratlı ve şekerli gıdalara yönelmemizi beraberinde getiriyor.

  • Stresli Bir Yaşam Sürmek

Gün içerisinde iş koşuşturmacası, ailevi sorunlar derken gün sonunda hat safhaya ulaşan stres düzeyi; kişinin şeker ve karbonhidrat ihtiyacı hissetmesine sebep oluyor.

Böyle anlarda çikolata yemek yerine kilo aldırmayan tatlılara yönelerek; kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Diyet Yaparken Yapılan En Büyük Hatalar için yorumda bulun

    Diyet Yaparken Yapılan En Büyük Hatalar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Diyet Yaparken Yapılan En Büyük Hatalar için ilk yorumu yapabilirsin.