Evlendikten Sonra İlk Yapılan Hatalar

Ruh eşimizi bulduğumuza inandığımız o an gelip çattığında evliliğe en sıcak bakmayanlarımız bile bir anda evlenmenin ve sevdiğimiz adamla sıcacık bir yuvada bir ömür boyu mutlu bir şekilde yaşamanın hayalini kuruyoruz.

Sevdiğimiz adamdan çocuk sahibi olmayı diliyor, evimizin ve ailemizin yeni üyesi ile evimizi daha da şenlendirmeyi ve minik bir aile olmayı düşlüyoruz.

Lakin bir kısmımız kurduğumuz onca hayale rağmen evlendikten sonra evliliğimizi yürütmeyi bir türlü başaramıyor, daha çocuk bile sahibi olmadan kendimizi boşanma evresinde buluyoruz.

Yakın zamanda evlenmeyi planlıyorsanız ya da henüz yeni evlendiyseniz; evlendikten sonra yapılan ilk hatalarla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeyi amaçladığımız bu yazımızı mutlaka okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

İşte, evlendikten sonra yapılan ve genelde boşanma ya da eşimizle aramızın bozulmasıyla sonuçlanan o ilk hatalar listemiz:

  • Eşimizi kısıtlamak

Evlendikten ve eşimizle birlikte koca bir ömrü beraber geçirmek adına imza attıktan sonra yaptığımız ilk hatalar arasında şüphesiz ki eşimizi kısıtlamak yer alıyor.

Evlenmeden önce eşimizin katıldığı aktiviteler, arkadaş buluşmaları ve seyahatleri gözümüze batmazken, evlendikten sonra tüm vaktimizi eşimizle geçirmek istediğimizden onu kısıtlamaya başlıyor, arkadaşlarıyla görüşmelerine sınırlamalar getiriyor, onu en sevdiği maça göndermemeye başlıyoruz.

Bu durum ise eşimizin bir süre sonra kendini kapana sıkılmış gibi hissetmesine ve nefes alamamaya başlamasına neden oluyor. Özellikle özgürlüğüne düşkün olan Yay, İkizler, Koç burcu bir eşiniz varsa, onu çok fazla kısıtlamaya kalkışmamanızı öneriyoruz. Aksi halde onu size yakınlaştırayım derken, sizden daha da uzaklaşmasına neden olabilirsiniz.

Tabi ki bu noktada eşinizi çok da başıboş bırakmanızı önerdiğimizi düşünmeyin. En azından haftada 1-2 gün arkadaşlarıyla erkek erkeğe görüşmesini izin verebilir, onun da kendine ait özel bir hayatı olduğunu unutmadığınızı ve buna saygı duyduğunuzu açık ve net bir şekilde dile getirebilirsiniz.

Bu ortak günlerde sizler de kız arkadaşlarınızla buluşabilir, böylelikle evliliğinizin monotonlaşmasının ve eski heyecanını ve canlılığını kaybetmesini önleyebilirsiniz. Bizden söylemesi!

  • Onu çok ama çok kıskanmak

Hayvanlar aleminde bile eşini kıskanmayan bir canlının bulunmadığını göz önünde bulunduracak olursak, eşinizi kıskanmanızın son derece doğal olduğunu ifade edebiliriz.

Ancak kıskançlıkta hiçbir şekilde aşırıya kaçmamalı, onu sürekli olarak sizi aldatıyormuş gibi suçlamamalısınız. En azından elinizde herhangi bir delil bulunmuyorsa, onu kız arkadaşlarından ya da iş arkadaşlarınızdan kıskanmaya kalkışmamalısınız.

Biz kadınlar, kıskanılmaktan her ne kadar keyif alsak da söz konusu erkekler olduğunda kıskanılmak, ne yazık ki onlarda sizin ona güvenmediğiniz hissinin oluşmasına yol açabiliyor. Kendine güven duyulmadığını hisseden erkekler ise bunu erkeklik gururlarına yediremeyerek, zamanla sizi suçlamaya başlayabiliyor. Sonuç olarak evde irili ufaklı başlayan tartışmalar, zamanla büyüyebiliyor.

  • Eşimizi küçümsemek

Eşinizden daha iyi bir işe ve gelire sahip olmanız, ne yazık ki onu küçümseyebileceğiniz ve sürekli olarak bunu ona hatırlatabileceğiniz anlamına gelmiyor.

Zaten bu durumdan hiç ama hiç hazzetmeyen, içten içe kendini suçlayan ve özgüvenini kaybeden eşiniz, zamanla sizi kendine düşman olarak hedef alarak, aşağılayıcı konuşmalarınızdan bıkabilir. Bıkan bir erkeği evde tutmak da bir kadın için oldukça zor olabilir.

Bu yüzden eşiniz hangi mesleği yapıyor olursa olsun, onu küçümsemeye kalkışmamalı, onunla asla alay etmemelisiniz! Unutmayın ki mesleğini bile bile onunla evlenen, bir ömrü onla paylaşmayı kabul eden de sizsiniz!

  • Onun düşüncelerine saygı duymamak

Her şeyi ben bilirim, edasından her daim sıkılan bayanlar olarak, aynısını biz yaptığımızda oldukça itici olabiliyoruz.

Kendi düşüncelerimize saygı duyulmasını beklerken, eşimizin düşüncelerini yabana atmamız, çoğu zaman onun kalbinin kırılması ile sonuçlanıyor.

Onun düşüncelerini saçma ve anlamsız bulsanız da ona saygı duymayı öğrenerek, aranızdaki bağın her daim daha güçlü ve sağlam olmasını sağlayabilirsiniz.

  • Evde bakımsız dolaşmak

Sizi her daim güzel, süslü ve makyajlı görmeye alışkın olan erkeğinizin yanında ev ortamında salaş ve özensiz kıyafetlerle dolaşmanız, onun gözünün daha süslü ve çekici kadınlara kaymasına yol açabilir.

Bu yüzden mümkün mertebe evde bakımsız dolaşmamaya çalışmalı, eşinizin aşkına ve ilgisine her ne kadar güvenirseniz güvenin, onun karşısına her zaman şık ve özenli çıkmaya özen göstermelisiniz.

Eşinizle birlikte mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmeniz dileğimizle…

 

Bir Cevap Yazın

  1. Kadın Modam dedi ki:

    Evliliğin kendisi başlı başına hata bence