Boşanma Sebepleri Nedir?

Evli veya fark etmeksizin herkes boşanma sebeplerinin neler olduğunu merak ediyorlar. Peki hangi davranışlar çiftleri boşamaya kadar götürür? Bu konuda araştırmalar yapan kişiler bazı tutumların direk boşanmaya götürdüğünü saptamıştır. Yazımızda sizlere hakkında bilgi vereceğiz.

Maddi Sorunlar Problem Değil

Birçok kişi boşanmanın ana sebebi olarak maddi sorunları görür. Fakat aslında maddi problemler büyük bir tehlike oluşturmuyor. Bu konuda araştırma yapan kişiler insanların maddiyat yerine daha fazla manevi sorunlardan dolayı boşandığını ortaya koymuştur. Çiftler maddi bir sorun oluştuğu zaman beraber atlatabileceklerini düşünüyorlar. Fakat manevi problemlerde maddi sorunlar kadar uzun dayanamıyorlar.

Küçümsemek Boşanmanın En Büyük Sebeplerinden Birisidir

Boşamanın en büyük sebepleri arasında boşanma görülmektedir. Çiftlerden birisi eğer diğerinin başarılarını önemsemez, onu sosyal ortam veya özel olarak fark etmeksizin küçümserse bu durumun sonu ne yazık ki boşanmaya götürmektedir. Kısacası eşini umursamaz ve takdir etmediği takdirde kişinin yaşadığı kırgınlık için mahkemeye kadar götürebilir. Bunun yanı sıra eşiniz konuşurken dinlememeniz, sözünü sürekli kesmeniz ve kariyeri gibi şeyleri küçümsemeniz de boşanmaya bir sebeptir.

Agresif Bir Şekilde Savunmacı Tavır

Örneğin bir yanlış bir karar almışsınızdır ve ortay olumsuz bir sonuç doğar. Buna sebep olan partner agresif bir savunma biçimine geçebilir. Bu tarz bir durumda genellikle ilk başvurulan yol “senin yüzünden oldu” demektir. Yapılan bu suçlamalarla beraber çiftler arasında bir haklılık ve haksızlık mücadelesi çıkmaya başlar. Her iki tarafta bu suçlamalarla beraber içine kapanarak birbirinden uzaklaşabilir.

Acımasız Bir Şekilde Eleştirmek

Bazı çiftlerde partnerlerden birisi diğerinin yaptığı en ufak hataya bile tolerans göstermeyebilir. Aynı zamanda rahatsız olur ve geçmişte yapılan hataları tekrar gündeme getirerek durumu daha ağır bir hale getirebilir. Genelde bu durumda da çiftler “her şeyi yanlış yapıyorsun.” Gibi cümleler kullanabilir. Bu cümleler kırıcı olduğu için onur kırıcı seviyeye ulaşabilir. Sonucunda ise çiftler kendilerini boşanmada görebilir.

Sorumlulukları Eşit Bir Şekilde Paylaşmamak

demek sorumlulukları iki kişinin birlikte paylaşmasıdır. Aynı zamanda çiftler birbirine verdiği sözleri tutmalıdır. Evlilik kararının alınmasında bu önemli bir olgudur. Çiftlerde evlendikten sonra karşısındaki kişinin bu sorumlulukları yerine getirmek isterler. Eğer çiftlerden birisi bu görevi yerine getirmezse çiftler arasında huzursuzluk çıkarabilir. Aynı zamanda güven problemlerine de sebep olmaktadır. Bazı sorumluluk yerine getirilmemesi boşanmaya götüren en büyük sebeplerden birisidir.

Bir Cevap Yazın

  1. Boşanma Sebepleri Nedir? için yorumda bulun

    Boşanma Sebepleri Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Boşanma Sebepleri Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.