Mürekkep Lekesi Nasıl Temizlenir?

Çıkarılması en zor leke türlerinden biri olan, daha çok kullandığımız mürekkepli kalemlerden önce ellerimize sonra da giysilerimize bulaşan, bazen de direk olarak kutusundan halıya ya da koltuğa dökülen mürekkep lekesi, son derece zorlayıcı bir leke olarak kabul ediliyor.

Ancak birtakım yöntemler sayesinde mürekkep lekesinden bile kurtulabilme şansınız bulunmuyor da değil.

Bu yazımızda tüm kadınların çok ama çok işine yarayacağını düşündüğümüz mürekkep lekesi nasıl temizlenir? sorusunu kısaca yanıtlamak istiyoruz.

Peki, mürekkep lekesi nasıl çıkar?

  • Yöntem 1: Sirke ile mürekkep lekesi çıkarma

Oldukça güçlü ve etkileyici bir leke çıkarıcı olan sirkeden mürekkep lekesinden kurtulmak amacıyla da yararlanabilirsiniz.

Kıyafetlerinize, halılarınıza, koltuklarınıza hatta cildinize bile bulaşan mürekkep lekesini çıkarmak için sirkenin leke çıkarıcı gücünü değerlendirebilirsiniz.

Sirkenin bu özelliğinden yararlanmak için öncelikle bir parça bezi sirkeye batırın ve bu bezi birkaç dakika için lekenin üzerinde bekletin. İşlemi belirli aralıklarla gün içerisinde tekrar edin.

Ya da öncelikle leke bulaşmış olan yere birkaç damla sirke damlatın. Birkaç dakika bekledikten sonra bir miktar sirke ve mısır unu karışımını lekenin üzerine dökün. Karışım, kumaş üzerinde tam anlamıyla kuruyana kadar bekleyin. Ardından kumaşı çamaşır makinesine atın.

Çantanıza bulaşan mürekkep lekesini çıkarmak için bir parça pamuğa damlattığınız sirkeyle çantanızdaki lekeyi silebilirsiniz.

  • Yöntem2: Limon suyu ile mürekkep lekesi çıkarma

Güçlü bir diğer leke çıkarıcı olan limon suyunu kullanarak da mürekkep lekesi ile savaşabilmeniz mümkün!

Özellikle söz konusu giysideki mürekkep lekesi olduğunda limon suyundan faydalanabilirsiniz.

Mürekkep lekesini çıkarmak için öncelikle birkaç damla limon suyu ile kumaşı silin. Ardından da ılık sütle kumaşı silin. Bir sonraki aşamada da bol suyla kıyafetinizi durulayın.

  • Yöntem3: Talk pudrası ile mürekkep lekesi çıkarma

Nazik ve hassas kumaşlara damlayan mürekkep lekesini çıkarmanın en kolay ve en etkili yolu ise talk pudrası kullanmak!

Talk pudrasıyla mürekkep lekesini çıkarmak için ilk olarak mürekkebin kurumasını bekleyin. Leke kuruduğunda lekenin üzerine yeterli miktarda talk pudrası dökün. Leke tam anlamıyla kaybolana dek bir fırça yardımıyla kumaşı fırçalayın. Leke çıkana kadar kumaşa tekrar tekrar talk pudrası dökebilirsiniz.

  • Yöntem4: Domates suyuyla mürekkep lekesi çıkarma

Ellerinize, yüzünüze kısacası cildinize bulaşan mürekkep lekesini çıkarmak istediğinizde ise domates suyunu kullanabilirsiniz.

Ya da aseton veya traş losyonundan birkaç damla bir beze damlattıktan sonra bu bez ile cildinizi silmeniz de size yardımcı olabilir.

  • Yöntem5: Mısır nişastası ile mürekkep lekesi çıkarma

Yağ lekesi başta olmak üzere pek çok lekenin çıkarılması aşamasında bayanların yardımına koşan mısır nişastası, mürekkep lekelerini de çıkarma konusunda oldukça başarılıdır.

Özellikle halıya dökülen mürekkep lekesini çıkarmada etkili bir yöntemdir.

Mısır nişastası ile mürekkep lekesini çıkarmak için bir miktar mısır nişastasını ve sütü bir kasede karıştırın. Ardından bu karışımdan halıdaki lekenin üzerine yedirerek, sürün.

Karışımın halının üzerinde kurumasını bekleyin. Leke tam anlamıyla kuruduğunda elektrik süpürgesi ile lekeyi çektirin.

En son aşamada sabunlu ılık su ile lekeyi durulayın. Mürekkep lekesi halıdan çıkana dek işlemi tekrar edin.

UYARI1: Çoğu kadının yaptığı en büyük hatalardan biri lekeyi çıkarmak amacıyla bir süre sıcak suyun içinde bekletmektir. Ancak sıcak su, lekenin çözülmesine ve daha geniş alanlara yayılmasına neden olur.

Lekeye ilk müdahale esnasında kağıt bir peçete ya da havlu ile lekeyi kurulamak gerekir. Lekeyi ovarak çıkarmaya çalışmak tıpkı lekeyi sıcak suda bekletmek gibi son derece hatalı bir davranıştır.

UYARI2:

Mürekkep lekesine ilk müdahale sonrasında lekeli kıyafeti mutlaka çamaşır makinesinde tek başına yıkayın. Kıyafeti başka çamaşırlar ile yıkamanız, lekenin diğer çamaşırlara da bulaşmasına yol açabilir.

UYARI3:

Mürekkep lekesine leke hemen kurumadan müdahale etmek gerekir. Şayet yukarıdaki işlemleri denemenize rağmen lekeyi çıkaramadıysanız, leke kurumadan önce birkaç kez daha aynı işlemi tekrar edin. Aksi halde kurumuş leke kalıntısını ilerleyen süreçte çıkarmaya çalışmanız işe yaramayabilir.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Mürekkep Lekesi Nasıl Temizlenir? için yorumda bulun

    Mürekkep Lekesi Nasıl Temizlenir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mürekkep Lekesi Nasıl Temizlenir? için ilk yorumu yapabilirsin.