Diyette Motivasyon Bozan Yanlışlar

yapmak yüksek bir motivasyon gerektirir. Diyette motivasyon özellikle tatlı krizlerine yenik düşmemeniz, kilo verirken kaçamaklardan sakınmanız ve her zaman sağlıklı beslenebilmeniz için çok önemlidir. Fakat bazı yanlışlar diyette motivasyon düşüklüğüne sebep olabilir. Bu yanlışlıkları yok etmek için ilk olarak diyet sürecinizi bir gözden geçirmeniz gerekmektedir. Bizde yazımızda sizlere motivasyonunuzu yanlış etkileyen davranışlarınızdan bahsedeceğiz.

Yaparken Sürekli Tartılmak Motivasyon Düşürebilir

Diyette motivasyon düşüklüğüne sebep olan etkenlerin başında sürekli tartılmak gelmektedir. Zayıflama evresinde olan çoğu kişi diyetini doğru bir şekilde yaparken kilo vereceğini veya diyette ufak bir kaçamak yaptığı zaman hemen kilo alacağını düşünmektedir. Fakat kilonuz günlük olarak değişiklik göstermez. Diyette motivasyonunuzu bozmamak için en iyisi haftada bir tartılmaktır.

Başarısız Sonuçlarda Hemen Pes Etmeyin

gerekten sabır gerektiren uzun bir süreçtir. Diyete başladığınız ilk dönemlerde gayet iyi bir şekilde kilo verirken ilerleyen zamanlarda vücut yapınıza göre vereceğiniz kilo değişiklik gösterir. Hata kilo kaybınızın durma ihtimali de vardır. Eğer kilo vermeniz durma noktasına geldiyse öncesinde verdiğiniz kiloları düşünerek kendinizi motive etmeye çalışmalısınız. Bu evrede çoğu kişi kilo verme kararından vazgeçiyor. Aslında bu dönemin bir geçiş dönemi olduğunu da söyleyebiliriz. Buna dikkat ederek diyetinizi sonlandırmamaya çalışın.

Kendinize Güvenin

Daha önceden birkaç defa diyet yapmış fakat sonuç alamamış olabilirsiniz. Bu hiçbir zaman başaramayacağınız anlamına gelmez. Yapacağınız her işte önemli olan ilk maddelerden birisi kendinize güvenmenizdir. Bu yüzden diyet konusunda da kendinize güvenmelisiniz. Gerekli istikrarı ve sabrı gösterdiğiniz takdirde zafer kaçınılmaz olacaktır. Eğer başaramadıysanız tekrar deneyin ve asla pes etmeyin.

Kendinize Büyük Hedefler Koymayın

Çoğu kadın diyete ilk başladığı zaman hızlı bir şekilde sonuç almak ister. Fakat 1 ay içerisinde 10 kilo vermeyi kendinize hedef edinirseniz ve buna ulaşamazsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bu evrede hedefe ulaşamama motivasyonun düşmesine sebep olabilir. Böyle büyük hedefler yerine küçük hedefler koyarak buna ulaşmaya çalışmak diyetinizin devamlılığını sağlayacaktır. Eğer hızlı bir şekilde kilo vermeye çalışırsanız beslenme alışkanlığınız değişeceği için hızlı bir şekilde bu kiloları geri alabilirsiniz.

Sürekli Diyetle İlgili Konuşmayın

Diyette olan birisinin farkında olmadan yaptığı ve kendisini olumsuz etkileyen hatalardan birisi; sürekli diyetle ilgili konuşmaktır. Sürekli diyetle ilgili konuşmak kişiye baskı oluşturabileceği gibi çevresindekilerin de baskı kurmasını sağlar. Hatta sürekli size sorular yöneltilebilir. Bu yüzden diyet yaptığınızı herkesle paylaşmamaya çalışmanız en iyisidir.

Bir Cevap Yazın

  1. Diyette Motivasyon Bozan Yanlışlar için yorumda bulun

    Diyette Motivasyon Bozan Yanlışlar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Diyette Motivasyon Bozan Yanlışlar için ilk yorumu yapabilirsin.