Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesini temizlemek size garip gelebilir. Bulaşık makinelerinin doğal olarak temiz olması gerekmez mi? Öyle düşünürsünüz, ancak zamanla bulaşık makineleri, bulaşıklarınızın düzgün bir şekilde parlamasını sağlamak için temizlenmesi gerekir. Peki bulaşık makinesi nasıl temizlenir?

Bulaşık Makinenizi Nasıl Temizlersiniz?

Günlük

 • Kapıyı aralık bırakın. Bu her zaman pratik değildir, ancak bu kapı contalarınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olur ve sirkülasyon havası küf ve kokuları uzak tutmaya yardımcı olur. Hatta bazı modeller, kurutma performansına yardımcı olmak için otomatik olarak açılır.
 • Kaliteli bulaşık makinesi deterjanı kullanın. Sadece daha iyi bir iş çıkarmakla kalmazlar, kaliteli temizleyiciler geride deterjan kalıntısı bırakma olasılıkları daha düşüktür ve cihazınızda yapışkan tortuların birikmesini önlemeye yardımcı olurlar.

Haftalık

 • Bulaşık makinenizin contalarını temizleyin. Contaların etrafında kir birikmesi, daha hızlı bozulmalarına neden olur. En iyi durumda tutmak için kapı contalarının ve temas noktalarının üzerine nemli bir bez sürün.
 • Filtreyi temizleyin. Dahili filtreyi sıcak akan su altında yıkamak ve kiri hafifçe ovalamak için plastik bir fırça kullanmak, bulaşık makinenizin daha verimli bir şekilde temizleyeceği anlamına gelir. Nasıl çıkarılacağına ilişkin talimatlar için kılavuzunuza bakın. Daha büyük tuzak filtresi sadece sıcak su altında yıkanabilir.

Aylık

 • Parlatıcıyı doldurun. Deterjan bölmesinin yanındaki rezervuarı doldurmak, bardaklarınızın iz bırakmamasına yardımcı olacaktır. Birçok bulaşık makinesi tableti kendi parlatıcı içerir, ancak tozları tercih ediyorsanız bu çok önemlidir.
 • Bulaşık makinenizi düzenli olarak çalıştırın. Bulaşık makineleri sık kullanımdan hoşlanır ve onları çok uzun süre bekletmek, yağların ve diğer birikintilerin boruların kurumasına, sertleşmesine ve tıkanmasına, kurumasına ve hatta böcek istilasına katkıda bulunmasına zaman verebilir. Ayrıca, genellikle elde yıkamadan daha fazla su ve enerji tasarrufludurlar, bu nedenle bulaşık makinesini daha fazla kullanmak zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.

bulaşık makinesi nasıl temizlenir

Yıllık

 • Bulaşık makinesini boşken en sıcak döngüsünde çalıştırın. Ya da daha iyisi, alt raftaki bir kaseye birkaç bardak sirke dökün. Bu, gres, kireç ve birikintilerin borulardan temizlenmesine yardımcı olur ve kötü kokuları giderir.
 • Püskürtme kollarını kontrol edin. Püskürtme uçlarının içine kir sıkışabilir ve bu da onları daha az etkili hale getirebilir, bu nedenle kılavuzunuz tavsiye ederse, püskürtme kollarını çıkarın ve engelleri temizlemek ve serbestçe akmasını sağlamak için su çıkış deliklerine bir kürdan sokun.

Bir Cevap Yazın

 1. Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? için yorumda bulun

  Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? için ilk yorumu yapabilirsin.