Salata suyu ile sağlıklı bir hayata ‘merhaba’ deyin!

Vitamin ve mineral bakımından zengin bir su içmek istiyorsanız, aradığınız suyu çok rahat bir şekilde elde edebilirsiniz. Her gün tükettiğiniz normal suya bir miktar salatalık eklemek, vitamin ve mineral tüketmenin en basit yollarından birisidir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sıvıyı karşılarken tatlandırılmış bir aroma da sunan salata suyundaki fiberi, vitamin ve mineraller sağlıklı bir zihin ve vücut için almanız gereken tüm faydalı besinleri bünyesinde barındırır.

Boş vakitlerinizde bir miktar suya salatalığı ince ince kesip doğrayarak hava geçirmeyen bir kavanoz veya cam şişede saklayabilirsiniz. Böylece gittiğiniz her yere kolayca yanınızda götürebileceğiniz sağlık ve şifa kaynağına sahip olacaksınız. Kendinizi ferahlamış ve aktif hissetmek istediğinizde salata suyundan birkaç yudum almanız yeterli olacaktır.

Flavonoidler yönünden zengin

Apigenin, kuersetin, kaempferol ve luleolin gibi flavonoidler yönünden haylizengin olan salatalıkta K, C ve B1 gibi vitaminler de bol miktarda bulunur. Manganez, molibdenum, pantotenik asit, potasyum ve biyotin gibi faydalı bileşenler de cabası.

İşte salatanın size sağlayabileceği faydalar:

Toksinleri vücudunuzdan atar: Salatalıkta yüksek miktarda bulunan su, vücudunuzdaki zararlı toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Düzenli olarak tüketildiğinde ise böbrek taşını düşürmenize yardımcı olur.

Vitamin ve mineraller: Salatalıktaki vitamin ve minerallerin bulunduğu bir suyu içmek, günlük ihtiyaç duyduğunuz faydalı besin öğelerini karşılamanızı sağlar.

Kanserle savaşır: Kontrol edilemeyen hücre bölünmesiyle savaşan salatalıktaki lignan maddesi, estrojene bağlı göğüs, rahim ve prostat kanserini engellemeye katkı sağlar.

Sizi ferahlatır: Her gün su içerken normal su yerine salatalık suyunu içtiğiniz takdirde gün boyu ferah hissedebilirsiniz. Düzenli olarak su tüketmek de hücrelerinizin aktif olmasını sağlayacaktır.

vermenize yardımcı olur: Su ve faydalı besin maddeleriyle dolu olan salatalık, iştahınızı azaltarak midede doygunluk hissinin oluşmasını sağlar. Bu da daha az yemek yemeniz sonucunu doğurur.

Sindirimi destekler: Sağlıklı bir sindirim sistemi birçok hastalığı önlemeye yardımcı olur. Hazımsızlık ve gastrit gibi hastalıklardan etkilenmek istemiyorsanız, bünyesinde bol miktarda fiberi bulunduran salatalığı suyla tüketmenin faydasını görebilirsiniz.

Kan basıncını düzenler: Salatalıktaki vitamin ve mineraller, kan basıncını normal seviyeye çekmenize yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

  1. Salata suyu ile sağlıklı bir hayata ‘merhaba’ deyin! için yorumda bulun

    Salata suyu ile sağlıklı bir hayata ‘merhaba’ deyin! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Salata suyu ile sağlıklı bir hayata ‘merhaba’ deyin! için ilk yorumu yapabilirsin.