Yağlı Saç Nasıl Önlenir?

Doğal olarak yağlı saçlara sahip olmamız, çok fazla yağlı yemek yememiz veya doğru saç bakım ürünlerini kullanmamamız nedeniyle çoğumuz yağlı kilitlere sahip olmaya eğilimliyiz. Neyse ki, günlük rutininize dahil edilebilecek yağlı saçları önlemenin bazı çok basit yolları var.

Peki Yağlı Saçlara Nasıl Son Verilir?

Herkesin kilitleri farklıdır, ancak yağlı saçları önlemeye yardımcı olmak için atabileceğiniz birkaç kolay adım vardır. İşte sadece birkaç öneri:

Saçınızı Sadece Yıkanması Gerektiğinde Yıkayın

Çoğu insanın yağlı saçlarla uğraşırken ilk doğal içgüdüsü, duşa girip saçlarını durulamaktır! Bununla birlikte, birçok insan saçınızı çok fazla yıkamanın aslında yağlanmasına katkıda bulunabileceğini bilmiyor olabilir.

Bunun nedeni, saç derinizin yıkadıktan sonra sebum (doğal bir yağ) üretmeye başlamasıdır. Bu, şampuanın neden olduğu kuruluğun üstesinden gelmeye yardımcı olsa da, aşırı sebum üretimine de yol açabilir ve bu da sonunda köklerinizin sürekli olarak yağlı görünmesine neden olabilir. Saçınızı gerçekte ne sıklıkta yıkamanız gerektiği, saç tipinizden yaşam tarzınıza kadar birkaç faktöre bağlı olacaktır. Genel olarak, egzersiz yapmıyorsanız veya özellikle ince veya ince saçlarınız yoksa, saçınızı iki ila üç günde bir yıkamak en iyisidir.

Yağlı Saç

Köklerinize Saç Kremi Sürmekten Kaçının

Adından da anlaşılacağı gibi, saç kremi saçınızı daha düzgün ve parlak görünecek şekilde şekillendirmek için tasarlanmıştır. Bölünmüş uçları burada bulacağınız için, esas olarak saçınızın uçları için faydalıdır.

Bununla birlikte, birçok insan saçlarının her yerinde saç kremi boğma eğilimindedir. Bu nemlendirici olabilir, ancak saç derinize ve köklerinize saç kremi sürmek, çoğu saç kremi yağlarla zenginleştirildiği için fazla yağ olduğu anlamına gelir. Bunun yerine, saç kremini köklerinize sürmekten kaçınmalı ve sadece saçınızın en çok ihtiyaç duyulan uçlarına uygulamalısınız.

Şampuana Bulaşmayın

Evet, şampuan saçınızı temizleyen şeydir. Bununla birlikte, çok fazla kullanmak aslında yarardan çok zarar verebilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, saç derinizi saçınızı yıkarken kaybettiğiniz yağların yerine koymak için doğal olarak sebum üretirsiniz.

Çok fazla şampuan kullanmak saçı kurutabilir ve saç derinizin aşırı sebum üreterek aşırı dengelenmesine neden olabilir. Bazı şampuan türleri de oldukça ağırdır ve düzgün bir şekilde durulamazsanız birikmeye (daha sonra yağlanmaya neden olur) neden olabilir. Saç derinizi temiz tutmak için doğal bir şampuan deneyin ve köklerinizi temizlemek için sadece küçük bir miktar kullanın.

Daha Az Yağlı Yiyecekler Yiyin

Çok fazla yağ içeren yiyecekler, yeleğinizin sağlığı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabilir ve daha yağlı görünmesini sağlayabilir. Yağlı yiyecekleri minimumda tutmak iyi bir fikirdir. Bunun yerine, sağlıklı saçları desteklediği bilinen E vitamini ve B7 gibi temel besinlerle dolu sebze ve meyveleri bolca tüketin.

Bir Cevap Yazın

  1. Yağlı Saç Nasıl Önlenir? için yorumda bulun

    Yağlı Saç Nasıl Önlenir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yağlı Saç Nasıl Önlenir? için ilk yorumu yapabilirsin.