Vajinal Kaşıntı Nedir?

Kimi zamanlarda vajina da kaşıntı ve yanma hissi duyulabilir.  Bu makalemizde ise vajina bölgesinde rahatsızlık hisseden bayanlar için bu sorunun nedenlerini ve çözümlerini araştırdık.

  • Her zaman zevk ile yediğimiz şeylerin birçok zararı olmaktadır. Ancak tadını sevmediğimiz besinlerin ise tam tersi faydası olmaktadır. Yağ oranı fazla olan ve asitli besinler vajina bölgesinde tahrişe sebep olur. Bu tür sağlıksız gıdalar aslında birçok sorunun tetikçisidir. Gerçek şudur ki; yağ oranı fazla olan besinler insan sağlığını tehlikeye atıyor. Vajina bölgesinde oluşan tahrişin ve kaşıntının çözüm yollarından ilk olarak yağlı gıdaları kesmeniz gerekmektedir. Bol bol yoğurt tüketebilirsiniz. alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. Bu sayede kaşıntı ve tahrişin önüne geçmiş olacaksınız.
  • Vajinal KaşıntıGenel olarak her hangi bir yerimizde çok az bir şekilde ağrı meydana gelse bile ilk önce yapmış olduğumuz antibiyotiklere sığınmak oluyor. Bunu yapmak yerine aslında doğal yollarla çözüm yolları bulabiliriz. Antibiyotik sıklıkla tüketildiği zamanlarda vajina bölgesindeki yararlı bakteriler işlevini yitiriyor ve bundan dolayı ise vajina bölmesinde mantar oluşumuna yol açıyor. Vajina bölgesinde mantar şikâyetiniz var ve antibiyotik fazla tüketiyorsanız ilk önce yapmanız gereken antibiyotik tüketimini azaltmak olmalıdır. Zor bir durum söz konusu olmadığı takdirde antibiyotikten uzak durmalısınız.
  • Diğer bir vajinada kaşıntı olma durumu ise peçete kullanımında yapılan hatalardır. Tuvaletteki temizliğinizi arka kısımdan başlayıp ön kısma doğru bir temizlik yapıyorsanız bu başlı başınca sizin açınızdan sorun oluşturur. Arka kısımdaki bakteriler ön tarafa taşındığından dolayı vajinada kaşıntı oluşur. Çözüm yöntemi olarak ise yapmış olduğunuz tuvalet temizliği alışkanlığınızı değiştirmeli ve önden arkaya doğru bir temizleme yapmalısınız.
  • Cildinizin bir ph değeri vardır. Duş jeli gibi kimyasal ürünlerde bu ph değerini bozmaktadır ve cildinizde tahrişe yol açmaktadır. Vajina bölgenizde asla duş jeli kullanmayınız. Duş jeli yerine bu bölgede kullanabileceğiniz özel ürünler sayesinde vajina bölgenizin ph değerini bozmamış olursunuz. Vajina her zaman kendi kedini temizleme özelliğine sahip bir organdır.
  • Vajinada oluşan tüylenme yüzünden rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu tüylerden kurtulmak için birçok yöntem vardır. Ancak sakın tüylerinize tıraş bıçağı vurmamaya özen göstermelisiniz. Tıraş bıçağı vajina bölgesinde hasara, yanmalara ve kaşıntıya sebep olur.
  • İç çamaşırı olarak çamaşırınızı dar ve dantelli türden kullanıyorsanız bu tür çamaşırlar vajina bölgesinde kaşınmalara yol açar ve sizi huzursuz hissettirir. Çözüm yolu olaraktan iç çamaşırınızın pamuklu olmasına ve dar olmamasına dikkat etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Vajinal Kaşıntı Nedir Vajinal Kaşıntı Nedir? için yorumda bulun

    Vajinal Kaşıntı Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Vajinal Kaşıntı Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.