Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri

Çoğumuz; fazlalık kilolarımızdan kurtulmak için yoğun bir çaba sarf etmemize rağmen kimimiz de gün içerisinde çokça yemek yememize rağmen bir türlü kilo alamamaktan şikayet ediyoruz. Öyle ki ne yaparsak yapalım; hızlı çalışan metabolizmamız yüzünden yediklerimizi kolaylıkla sindiriyor ve mevcut kilomuzda sayıklıyoruz.

Oysaki birkaç kilo aldığımız takdirde daha çekici ve daha güzel görüneceğimizi çevremizdeki insanlardan sık sık duyuyor ama bir türlü istediğimiz kiloya ulaşamıyoruz.

Bu yazımızda kilo-boy endeksi yaptıran, boyuna göre kilosu oldukça yetersiz olan beyler ve bayanlar adına ideal kilolarına nasıl ulaşabileceklerine değinmek istiyoruz. Ancak kilo almak isterken, düzensiz ve dengesiz bir şekilde beslenmeniz sağlık sorunları ile karşılaşmanıza neden olabileceğinden bu yazımızda yalnızca sağlıklı kilo alma yöntemlerine değineceğiniz.

Aşağıdaki önerilerimizi dikkate alarak, sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz.

İşte, sağlıklı kilo alma yöntemleri listemiz:

  • Mutlaka kahvaltı yapın!

Sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız; mutlaka günün en önemli öğünü olan sabah kahvaltısını hiçbir şekilde atlamamalı, zengin bir sabah kahvaltısı ile yeni güne daha enerjik ve zinde başlamalısınız.

  • Kalorisi yüksek besinler tüketin!

Kilo alımını hızlandıran kalorisi yüksek besin tüketimi sayesinde kısa bir süre içerisinde kilo almayı başarabilirsiniz.

Bu açıdan beslenme programınızda hem kalorisi yüksek proteinlere hem de yüksek kalorili karbonhidratlara yer vermenizi tavsiye ediyoruz.

Kırmızı et, beyaz et, makarna, patates, tost, süt, kek, kuruyemiş gibi kalorisi yüksek besinler tüketerek; sağlıklı bir şekilde kilo alabilmeniz mümkün!

  • Yemeklerinizde bol bol baharat ve acı kullanın

Kişinin iştahını açmasını sağlayan bu yüzden de kilo problemi olan kişilere pek önerilmeyen baharatlar ve acılar; zayıflığından şikayetçi olanlar tarafından tüketildiğinde onları daha çok yemek yemeye teşvik ediyor.

Bu yüzden yemeklerinize ve çorbalarınıza bol bol baharat ekleyerek; kilo almanızı kolaylaştırabilirsiniz.

  • Fazla yoğun egzersizler yapmayın

En azından hayalinizdeki kiloya ulaşana kadar gün içerisinde fazla hareket etmemenizi öneriyoruz.

Aksi halde saatlerce egzersiz yapmanız doğrultusunda yediklerinizi kısa bir süre içerisinde eritebilir ve kilo alma hayalinizin suya düşmesine neden olabilirsiniz.

  • Ara öğünlerinizde de yüksek kalorili besinler tüketin

Ara öğünlerinizde şekerlemelere, keklere, bisküvilere ve hamur işi gıdalara yer vererek; hedeflediğiniz kiloya kolaylıkla erişebilirsiniz.

  • İçecekleri yemeklerden en az 30 dakika sonra tüketin

Kola, su, meyve suyu vb. içecekleri yemeklerle birlikte tüketmeniz, kendinizi kısa sürede doymuş hissetmenize neden olabileceğinden içeceklerinizi yemekten en az 30 dakika sonra tüketmeyi denemeniz gerekiyor.

Şimdiden bol şans diliyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri için yorumda bulun

    Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri için ilk yorumu yapabilirsin.