Ödemden Kurtulmanın Yolları

İnsan vücudunun %65-70inin sudan oluştuğu bilinmektedir. Ödem genellikle vücuttaki yumuşak dokularda damar içi sıvının damar dışına çıkmasıyla meydana gelir. Vücutta anormal şekilde su birikir ve göz kapaklarında ayağımızda ellerimizde ve yüzümüzde şişmeler meydana gelir.  Bu makalemizde sizlere ödemden kurtulmanın yolları için yapmanız gerekenleri vereceğiz.

Ödemden Kurtulma

Ödemden Kurtulmak için Yapılması Gerekenler:

 • Hazır yiyecekler sağlık açısından tehlike arz etmektedir. Aslında o görmüş olduğumuz paketlenmiş hazır yiyecekler hiçte görüldüğü gibi masum değiller. Bu gıdaların aşırı tüketilmesi pek çok sağlık problemini ortaya çıkartmaktadır ancak bilinçli ve az tüketildiği takdirde zararı olmayacaktır. Hazır gıdaların fazla tüketilmesinden dolayı ortaya çıkan bir diğer sağlık sorunu da ödem oluşmasıdır. Eğer ki ödem sorunundan kurtulmak istiyorsanız yapmanız gereken hazır yiyecek tüketimini, et suyu tabletleri, turşuları azaltmak olacaktır.
 • Eğer ki yemek yapıyorsanız ve bu yemeğe aşırı derece tuz atıyorsanız sakın diyoruz. Yemeklerinizi pişirirken tuz ilavesini azaltmanız eğer ki yetersiz geliyorsa azalttığınız tuz yerine baharatla tatlandırmanız gerekmektedir.
 • Şeker kullanımına dikkat etmeniz gerekiyor nasıl tuz zararlıysa şekerde bir okadar zararlıdır. Şekerin sindirimi için bol su tüketilir bu aşırı sıvı tüketimi vücutta kalır ve vücut suyu tutar. Tüketilen şeker miktarı azalırsa ödem sorunu da azalmış olacaktır.
 • Ödem belirli hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu yüzden ilk önce bir doktora gidip kontrol yaptırdıktan sonra eğer ki beslenmeden dolayı bir ödem oluşumu var ise biberiye, ısırgan otu, kiraz sapı ve funda yaprağı gibi bitkilerin çaylarından faydalanarak ödem probleminden kurtulabilirsiniz.
 • Sebze tüketilmelidir. Ayrıca posa içeriği yüksek olan gıdalar bağırsakların çalışmasını sağlar ve ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Probiyotik yoğurt ve kefir tüketebilirsiniz.
 • Uykunuzu iyi bir şekilde almanız gereklidir. Az uyumak ödemi tetikler. O yüzden günlük ortalama 7-8 saat uyumaya özen göstermelisiniz.
 • Karbonhidrat açısından zengin olan besinlerden uzak durmalıyız. Karbonhidrat yerine kompleks karbonhidrat içeren besinleri daha fazla tüketmenizde fayda vardır. Böylece ödemden kurtulmanın basit bir aşamasını tamamlamış olursunuz.
 • Su içmeye özen gösterin. Her gün düzenli olarak 2-2,5 litre su tüketmelisiniz. Egzersiz yapıyorsanız su tüketimine dikkat etmelisiniz. Eğer ki egzersiz yapmıyorsanız yapın egzersiz sıvı dengesini düzenlemeye yardım eder. Nabzı düzene sokar.
 • Fazla almamaya çalışın fazla kilo damarlar üzerinde ekstra basınç yaratarak vücut sıvı dengesinin bozulmasına neden olmaktadır.
 • Asit içeren sıvılardan, sürekli olarak alkol tüketmekten de kaçınmanız yararınıza olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

 1. Ödemden Kurtulmanın Yolları Ödemden Kurtulmanın Yolları için yorumda bulun

  Ödemden Kurtulmanın Yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ödemden Kurtulmanın Yolları için ilk yorumu yapabilirsin.