Basen Eritme Yöntemleri

Kilo aldığımız anlarda maalesef ki fazlalık yağların toplandığı vücut bölgelerimiz arasında basenlerimiz ve kalçalarımız ilk sırada bulunuyor.

Basen, kalça ve göbek bölgemize yerleşen yağlar, güzelliğimizi tehdit etmenin yanı sıra istediğimiz kıyafeti, elbiseyi, pantolonu dilediğimiz zaman giymemizin de önüne geçiyorlar.

Öyle ki o çok sevdiğimiz dar mini elbisemizi ya da vücudumuzu saran taytımızı kalça ve basen bölgemizdeki sarkmalar ve fazlalıklar yüzünden bir türlü giyemiyoruz.

Basen eritme yöntemleri başlıklı bu yazımızda basenlerinizi şekle sokacak, basen bölgenizin sıkılaşmasını sağlayacak en etkili basen eritme taktiklerini sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

İşte, hepsi birbirinden etkili basen eritme yöntemleri listemiz:

Aşağıdaki hepsi birbirinden yararlı olan basen eritme yöntemlerini düzenli olarak tekrar ettiğiniz takdirde kısa sürede basenlerinizde sıklaşma elde edebilirsiniz.

  • Lunge hareketi:

Fitness merkezlerinde basen sıkılaştırıcı hareketler listesinde ilk sırada tavsiye edilen lunge hareketi; kalça ve basen bölgesinin toparlanmasına olanak tanıyor.

Öncelikle dik bir pozisyonda durun ve ayak parmaklarınızın bitişik ve karşıya bakar vaziyette olduğundan emin olun.

Ardından ellerinizi iki tarafta da belinize koyun ve sağ bacağınızı öne doğru açın. Bu esnada dizlerinizi bükmeyin. Arka ayak parmaklarınızın ucunda durmaya çalışın.

Birkaç saniye bekledikten sonra tekrar eski pozisyonunuza geri dönün. Bu işlemi arka arkaya 10 sefer tekrarlayın.

Sağ bacağınızdan sonra sol bacağınızla aynı işlemleri tekrarlayın.

Her gün bu hareketi tekrarlayarak, basenlerinizin yanı sıra kalça ve baldır bölgenizin de sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

  • Deadlift hareketi:

Öncelikle dik bir pozisyonda ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Ardından her iki kolunuzu aşağı doğru indirin. Ayak parmaklarınıza doğru eğilip kalkın. Eğilip kalkarken dizlerinizi hafif bir şekilde kırın, kalça ve dizlerinizi fazla zorlamamaya çalışın.

Bu egzersizle kalça kaslarının yanı sıra bacaklarınızın arka kaslarını da çalıştırabilir, sıkı ve fit kalça, basen ve baldır bölgesine kısa bir sürede kavuşabilirsiniz.

  • Box jump hareketi:

Basen eritme hareketleri arasında en zorlarından biri olarak kabul edilen Box Jump Hareketi; aynı zamanda sağlıklı bir şekilde zayıflayabilmenize de aracılık ediyor.

Box jump hareketini gerçekleştirmek için öncelikle alçak bir masa ya da sehpayı karşınıza alın. Ancak sehpa ve masanın sağlam olduğundan herhangi bir kaza yaşamamak adına muhakkak emin olun.

Öncelikle bulunduğunuz yerde kendi kendinize sıçramaya başlayın. Kendinizi hazır hissettiğinizde önünüzdeki sehpaya sıçrayın.

Kısa bir süre masada bekledikten sonra tekrar sehpadan inin ve bu işlemi birkaç sefer tekrar edin.

Basenleri Eritmek için Nasıl Beslenmeli?

  • Karbonhidratlar, özellikle basen ve kalça bölgesinde yağlanmaya neden olan en önemli faktörler olduğu için karbonhidrat ağırlıklı beslenmekten kaçının. Makarna, ekmek, hamur işi, pilav gibi karbonhidrat içeriği yüksek besinleri beslenme programınızdan çıkarın.
  • Beslenme programınıza protein açısından zengin olan besinleri ilave edin. Ancak tükettiğiniz besinlerin mutlaka yağsız proteine sahip olmaları gerekiyor. Yağsız protein kaynaklarına yumurtayı, yağsız kırmızı eti, yağsız yoğurt, yağ oranı düşük süt ürünleri, balık, mercimek ve nohut gibi baklagilleri örnek olarak gösterebiliriz. İnternette yağsız protein kaynaklarını ve lifli gıdaları araştırarak ve beslenme programınızda bu besinlere sıklıkla yer vererek hem kilonuzu koruyabilir hem de basen, kalça ve göbek bölgesinde yağların yoğunlaşmasının önüne geçebilirsiniz.
  • Öğünlerinizde sıklıkla taze sebze ve meyveye yer verin.

Yukarıdaki önerilerimizi dikkate alarak hem fazlalık kilolarınızı kısa sürede yakabilir hem de basen bölgenizin erimesini sağlayabilirsiniz.

Tüm çabalarınıza rağmen basen bölgenizdeki fazlalıklardan kurtulamıyorsanız; size en yakın spor salonuna yazılabilir, fitnesse başlayabilir ve profesyonel anlamda basen eritme egzersizlerini öğrenebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Basen Eritme Yöntemleri için yorumda bulun

    Basen Eritme Yöntemleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Basen Eritme Yöntemleri için ilk yorumu yapabilirsin.