Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir?

Zeytinyağı ve ayçiçeği yağı gibi yemek hazırlarken kullandığımız yağları hangimiz zaman zaman mutfağımızda bulunan halıların üzerine dökmüyoruz ki? Bazen de bol yağla hazırladığımız zeytinyağlı yemeklerimizi giysilerimize, evimizdeki halıya, koltuğa ya da diğer eşyalarımıza döküyor, bu yüzden saatlerce dökülen yağı temizlemekle uğraşabiliyoruz.

Halıdaki ya da giysilerimizdeki yağı çıkarabilmek adına çoğu zaman yağ çıkarıcı ürünler kullanıyor; ekstra bir özen göstermek zorunda kalıyoruz. Tek başımıza yağ lekesi ile mücadele edemediğimiz anlarda ise son çare olarak kıyafet ya da halılarımızı kuru temizlemecilere yolluyoruz.

Yağ lekesi ile nasıl mücadele edeceğini bilemeyenler için hazırladığımız Yağ lekesi nasıl temizlenir? başlıklı bu yazımızda yağ lekesini nasıl çıkarabileceğinize kısaca değinmek istiyoruz.

İşte, yağ lekesinden kurtulmanın püf noktaları:

 • Giysideki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerinize ve en sevdiğiniz elbiselere bulaşan yağ lekesinden kurtulabilmenin birden çok yolu bulunuyor.

Bu yöntemleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Yöntem1:

Kıyafetinizi ve özellikle kıyafetinizdeki yağ lekeli bölgeyi öncelikle bulaşık deterjanı ile yıkayın. Bir saat kadar bekleyin. Ardından çamaşır makinenizin deterjan bölümüne bir miktar leke çıkarıcı ekleyin ve kıyafetinizi çamaşır makinesinde tekrar yıkayın.

 • Yöntem2:

Kıyafetinize dökülen yağın üzerine bir miktar kağıt havlu ya da kuru beyaz havlu bastırın. Lekedeki yağı iyice emdikten sonra lekenin üzerine bir miktar karbonat serpiştirin. Evinizde karbonat bulunmuyorsa karbonat yerine mısır unu da kullanabilirsiniz. Bir saat bekleyin. Karbonat kuruduğunda karbonatı kredi kartı ya da kaşık gibi sert bir cisim yardımıyla temizleyin. Lekeden kurtulana dek bu işlemi tekrar edin. Bir sonraki aşamada kıyafetinizdeki lekeyi bulaşık deterjanı yardımıyla yıkayın. Son aşamada kıyafetinizi çamaşır makinesinde son bir kez daha yıkayın.

 • Yöntem3:

Kıyafetinizdeki yağ lekesinin üzerine bir miktar tuz serpiştirin. Ardından bu lekenin tuzu emmesini bekleyin. 15-20 dakika bekledikten sonra kıyafetinizi bir kez de bulaşık deterjanı ile yıkayın. Lekenin tamamen çıkması için kıyafetinizi çamaşır makinesinde de yıkayın.

 • Yöntem4:

Yağ lekesinin üzerine bir miktar bebek pudrası serpiştirin. 15-20 dakika için lekenin pudrayı emmesini bekleyin. Ardından temiz bir bezi kıyafetinizin ve lekenin üzerine serpin. Orta sıcaklıktaki ütü ile lekeyi ütüleyin. Son aşamada bir fırça yardımıyla lekeyi fırçalayın.

 

 • Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle çocuklu ailelerin sıklıkla karşılaştığı halıdaki yağ lekelerini çıkarmanın son derece basit birkaç yöntemi bulunuyor.

Bu yöntemleri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Yöntem1:

Halıdaki yağ lekesinin üzerine ve çevresine bir miktar mısır nişastası dökün. 20 dakika bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile nişastayı çekin.

Yöntem2:

Lekenin üzerine bol miktarda karbonat serpiştirin. Ardından lekeyi temiz bir bez ile bastırmadan hafifçe ovalayın. Halıdaki lekeli bölgenin kurumasını bekleyin. 15 dakika bekledikten sonra bir fırça yardımıyla lekeyi fırçalayın. Böylelikle halıdaki yağ lekesinden eser kalmadığına tanık olabilirsiniz.

Yöntem3:

Lekenin üzerine bebek pudrası serpiştirin. Elektrik süpürgesi yardımıyla vakumlama işlemi yaparak fazlalık pudrayı alın. Kurumuş yağ lekesini çıkarmak adına kredi kartı gibi plastik ve sert bir karttan yardım alabilirsiniz.

 • Mutfak dolaplarındaki yağ lekesi nasıl çıkar?

Özellikle yemek pişirilme esnasında tencereden buharlaşma yoluyla mutfak dolaplarına doğru hareket eden ve dolapların sararmasına neden olan yağ lekesini çıkarmak, bazen sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor. Her kadın mutfak dolaplarındaki yağ lekesini çıkarmak için farklı bir yöntem uygulasa da bazen bu yöntemler pek de işe yaramayabiliyor.

Mutfak dolaplarınızın renginin beyaz olması durumunda ise yağ lekeleri ciddi anlamda kötü bir görünüme neden olarak, göze batıyor.

Yöntem1:

Bir kaba bir miktar ılık su ve Prill ekleyin. Ardından mutfaklarımızda kullandığımız bulaşık telini bu kaptaki suya bandırın. Bulaşık teli ile dolaplarınızı ovalayın.

Yöntem2:

Son derece etkili bir temizlik malzemesi olan Mayi Arap sabununu bir beze buladıktan sonra bu bez ile dolaptaki lekeleri güzelce silin. Ardından dolaplarınızı ıslak bir bez yardımıyla durulayın.

 • Çantadaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Dikkatsizliğiniz ya da bir kaza sonrası çantanıza bulaşan yağ lekesini çıkarmak için lekenin üzerine bebek pudrası serpiştirin. 2 saat bekleyin. Yağ lekesi çıkmadıysa lekeye bir miktar daha pudra dökün.

Bir Cevap Yazın

 1. Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir? için yorumda bulun

  Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir? için ilk yorumu yapabilirsin.