İshal Olanlar İçin 3 Öğün Yemek Tavsiyesi

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ishal, tipik olarak günde üç defadan fazla sık sık dışkılamayı içerir. İshaliniz birkaç gün içinde geçmezse her zaman doktorunuzdan kapsamlı bir değerlendirme isteyin. İshalinizi yavaşlatmak veya durdurmak için bir yemek planı, vücudunuza uygun besinleri sağlamaya devam ederken kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

İshal Nedenleri

Uzmanlar, enfeksiyonların sağlıklı insanlarda ishal olaylarının çoğuna neden olduğunu bildirmektedir. Enfeksiyon, yediğiniz yiyeceklerde bulunan bir bakteriden, viral bir enfeksiyondan veya suda veya yiyeceklerde bulunan bir parazitten kaynaklanan enfeksiyondan gelebilir. Diğer nedenler arasında bağırsak bozuklukları, hastalıklar, belirli yiyeceklere veya yiyecek gruplarına karşı gıda intoleransları ve ilaçların bir yan etkisi sayılabilir. Bazı ciddi ishal nedenleri arasında çölyak hastalığı, kolit veya Crohn hastalığı bulunur.

İshalden kurtulurken uygun besin alımını sürdürmenize yardımcı olabilecek yumuşak bir kahvaltı, dikkatli seçim yapmayı gerektirir. Muzdaki nispeten yüksek potasyum içeriği, vücudunuzdaki sık ishal nedeniyle kaybedebileceğiniz elektrolitleri dengelemeye ve değiştirmeye yardımcı olabilir. 1 bardak ezilmiş muz porsiyonunda 806 miligram potasyum ve 5.8 miligram lif bulunur. Mide, kepekli tahıllardaki büyük miktardaki lifi sindirmekte zorlandığından, ishal olayının ortasında tam buğday ekmeği yemekten kaçının. Bunun yerine, bir muza eşlik etmesi için hafif kızartılmış beyaz ekmek seçin.

İshal

Öğle Yemeği ve Akşam Yemeği

Öğle ve akşam yemeklerinde öncelikle hafif, düşük lifli yiyeceklerle devam edin. Tuzsuz baharat serpilmiş fırında beyaz patates veya bir kase beyaz pirinç sizi doyurur ve midenizin sindirimi kolaylaştırır. Fırında pişirilmiş veya buharda pişirilmiş tavuk veya çorba, öğle veya akşam yemeğine sağlıklı, kolay sindirilebilir bir katkı sağlar. Tereyağsız sade beyaz bir rulo ile servis yapın. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ndeki doktorlar çoğu süt ürününden kaçınmanızı önerirken, Lactobacillus acidophilus gibi canlı bakteri kültürlerine sahip yoğurt, sindirim sisteminizi sağlıklı bakterilerle yenilerken ishali azaltmaya yardımcı olabilir.

Stratejiler

Gün boyunca üç büyük öğün yerine az miktarda yemek yiyin. Daha küçük bir öğün daha kolay sindirilebilir ve daha fazla ishal nöbetini tetiklemeyebilir. Uzmanlara göre yaban mersini elma püresine ek olarak tatlı, ishal dostu yiyecekler de yapıyor. Kurutulmuş meyvelerdeki daha yüksek konsantrasyonu ve antibakteriyel özellikler nedeniyle taze yaban mersini yerine kurutulmuş yaban mersini seçin. Yatıştırıcı içecekler arasında nane veya papatya çayı bulunur. Doktorunuz sporcu içecekleri veya sıvı yerine geçen içecekler önerirse, aşırı ishal nedeniyle kaybettiğiniz elektrolitleri yenilemek için kullanın.

Bir Cevap Yazın

  1. İshal Olanlar İçin 3 Öğün Yemek Tavsiyesi için yorumda bulun

    İshal Olanlar İçin 3 Öğün Yemek Tavsiyesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İshal Olanlar İçin 3 Öğün Yemek Tavsiyesi için ilk yorumu yapabilirsin.