Kimyasal Gebelik ve Belirtileri

Dünya genelinde yaşanan bütün düşüklerin %50’si ile %75’ini oluşturmaktadır. Gebelik testi yaptırdığınız zaman ilk başta “pozitif” sonuç alabilirsiniz. Fakat gebeliğinizin 3 veya 4’ncü haftasında yaşadığınız şiddetli kanamalar artık olmadığınız bir belirtisidir.

Kimyasal gebeliği kısaca tanımlayacak olursak; kendisini kesintiye uğratan veya gelişmeyen gebelik türüdür diyebiliriz. Bu gebelik türü başarısız olmaya mahkum bir gebelik türüdür. İyi başlamış olsa bile devam edemez. Döllenmiş olan yumurta rahme doğru hareket eder hatta orada implant yapar. Fakat normalde daha fazla büyüme ve gelişme göstermesi gerekirken vücut tarafından reddedilir. Kan akışıyla beraber dışarı atılır.

Kimyasal gebeliklerde düşük en az iki hafta sonra meydana gelir. Bu süreç yumurta implatasyonundan hemen sonradır. Bu evrede ne ultrasonik muayene ne de jinekolog bunu tanımlayabilir. Oluşan zigottan ise vücut düşük yaparak kurtulur.

Kimyasal Gebelik Neden Olur?

Döllenmiş olan bir yumurta rahim içine implante edildiği zaman plesanta hücreleri HCG gebelik hormonunu üretmeye başlar. Oluşan HCG hormonu bir idrar testinde veya an testinde tespit edilebilecek düzeydedir. Bu yüzden gebelik testinde olumlu sonuç alınır. Fakat ultrasonugrafide plesenta veya gebelik kesesi gelişimi tespit edilmez. Aynı zamanda bir kalp atışı da tespit edilemez.

Kimyasal gebelik evresinde döllenmiş olan yumurta, implatasyn işlemini tamamlayamaz ve düşük yapması meydana gelir. Bu süreç normal sürenin dolduktan bir hafta sonrasına tekabül etmektedir. Kanamayla beraber sonuçlanır.

Kimyasal Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Kimyasal gebelik, hamileliğin erken dönemlerinde yaşanan bir durum olduğu için birçok kadının bu süreçte olduğunu bile bilmediğini söyleyebiliriz. Pozitif çıkan gebelik testinden sonra oluşan hafif lekeler ve kanama düşük yapmanın dışında gebelik belirtileri de olabilir. Kimyasal gebeliğin diğer belirtileri ise şu şekildedir:

-Adet krampları gibi oluşan kramplar

-Ağır kanama

-Vajinadan geçen pıhtılar

-Pozitif çıkan gebelik testinden sonra ağır kanamalar ve krampların oluşması

Ne olursa olsun gebelik testinden sonra yukarıda belirttiğimiz durumlardan birisini yaşıyorsanız hemen uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Çok fazla gözükmese de kimyasal gebelikten kurtulan kadınların olduğunu da görebiliyoruz. Erken teşhis kimyasal gebelikte çok önemlidir. Gebelik testi yaptırdığınız zaman ne olursa olsun doktor kontrolünde olmanız gerekir. Bunun yanı sıra kimyasal gebeliğin görüldüğü kadınların bir daha bebek sahibi olamayacağı veya sağlıklı bir gebelik yaşayamayacağı gibi bir durum da söz konusu değildir.

Bir Cevap Yazın

  1. Kimyasal Gebelik ve Belirtileri için yorumda bulun

    Kimyasal Gebelik ve Belirtileri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kimyasal Gebelik ve Belirtileri için ilk yorumu yapabilirsin.