Bir Bebeğin Gece Boyunca Uyumasını Nasıl Sağlarsınız?

Yeni bir ebeveyn olarak, bebeğinizin gece boyunca ne zaman uyuyacağını merak edebilir ve sizin de aynı şeyi yapmanıza izin verebilirsiniz. Sessizlik dolu bir gece özlemi çekiyorsanız, yalnız değilsiniz: ebeveynler, çocukları doğduktan sonraki aylarda uyku kaybı ve yorgunluk yaşamaya eğilimlidir.

Yeni ebeveynlerin bu değişikliklerin yarattığı stresi azaltmasına yardımcı olmak için, gece boyunca uyumanın nasıl tanımlandığını, bebeklerin genellikle ne zaman uykuda kalmaya başladığını ve hazır olduklarında bebeğinizi gece boyunca nasıl uyutabileceğinizi ele alacağız.

Bebekler Gece Ne Zaman Uyur?

Gece boyunca uyumanın kesin bir tanımı yoktur. Bununla birlikte, insanlar genellikle bir bebeğin , gündüz şekerlemelerine ek olarak , gece altı ila sekiz saat uyuduğunda, uyanmadan gece boyunca uyuduğunu söyler . Altı aylıkken, bebeklerin kabaca %62’si geceleri altı veya daha fazla kesintisiz saat uyur. Bir yaşına gelindiğinde, bir yaşındaki bebeklerin yaklaşık %72’sinin geceleri altı veya daha fazla kesintisiz saat uyumasıyla bu yüzde tırmanıyor.

Bebeğinizi gece boyunca çok erken uyumaya zorlamamak önemlidir. Üç aylıktan önce, neredeyse tüm bebekler gündüz veya gece olmasına bakılmaksızın üç ila dört saatlik zaman dilimlerinde uyurlar. Yaklaşık üç ay civarında, bazı bebekler geceleri uykularının çoğunu yapmaya başlar, ancak bu uyku hala kesintiye uğrar. Ayrıca, uyku geceniz ile bebeğinizin gecesinin farklı olduğunu unutmayın. Bebeğinizi uyutursanız ve gece kesintisiz uyurlarsa, muhtemelen siz uyurken uyanacaktır. Örneğin, akşam 8’de yatma zamanı ile altı saatlik kesintisiz uyku, 2’de uyanma zamanına yol açar.

Bir Bebeğin Gece Boyunca Uyumasını Nasıl Sağlarsınız

Bebeğiniz geceleri istediğiniz kadar uyuyamayabilir, ancak büyüdükçe kendi kendine sakinleşmeyi öğrenebilir. Bebek kendi kendine yatıştığında, gece uyandıktan sonra sizin yardımınız olmadan tekrar uykuya dalabilir. Araştırmalar, bebeği hala uyanıkken beşiğine koymak, bebeğin ayrı bir yatak odasında uyuması ve bebek gece uyandığında tepki vermenin daha uzun sürmesi gibi bazı faktörlerin kendi kendine sakinleşmeyi teşvik edebileceğini gösteriyor.

Bebeğim Neden Uyuyamıyor?

Bebeğiniz bir seferde birkaç saat uykuda kalırsa, bu sizin uyku programınızdan farklı olsa bile onlar için tamamen normal ve sağlıklı olabilir. Üç ila dört saat gibi kısa süreli uykular yeni doğanlar için tipiktir.

Yaklaşık üç aylıkken, birçok bebek biraz daha uzun süre uyumaya başlar. Altı aylıkken, bebeklerin çoğu geceleri kesintisiz altı saat uyur. Yine de, uyku süresi söz konusu olduğunda bebekler arasında biraz farklılık vardır. Bebeğiniz bir yaşında tamamen sağlıklı olabilir ve yine de düzenli olarak altı saat kesintisiz uyumayabilir. Bebeğinizin yeterince uzun süre uykuda kalmadığını düşünüyorsanız, aşağıdaki faktörlerden herhangi birinin söz konusu olup olmadığını göz önünde bulundurun:

  • Bebeğiniz Aç: Genellikle bebekler uykudan uyanır ve yemek istedikleri için ağlarlar. Bir bebek gün boyunca daha fazla kalori tüketirse, gece boyunca uyanmaya devam edebilir, ancak uyandığında beslenmeye daha az ihtiyaç duyma olasılığı daha düşük olacaktır.
  • Gürültü Bebeğinizi Uyandırır: Gürültülü komşular veya oturma odasında TV seyretmeniz gibi arka plan gürültüsü bebeğinizin uykusunu etkileyebilir. Ek olarak, arka plan gürültüsü çocuğunuzun yaşı ilerledikçe zihinsel ve fiziksel gelişimini etkileyebilir.
  • Oda Çok Sıcak veya Soğuk: Oda sıcaklığı bebeğin ne kadar iyi uyuduğunu etkiler. Bebeğiniz normal görünenden daha fazla uyanıyorsa, uyuduğu odanın çok sıcak veya soğuk olabileceğini düşünün.
  • Bebeğiniz Diş Çıkarıyor: Bebeğiniz ilk dişinin eşiğinde olduğu için normalden daha huysuz olabilir. Aşırı bebeklerin ve çocukların% 82 deneyim uyku bozuklukları diş çıkarma zaman.

Bebeğinizin neden sadece kısa süre uyuduğunu anlasanız da anlamasanız da, bebeğinizi daha uzun süre uyutmak için deneyebileceğiniz birkaç strateji vardır.

Bir Cevap Yazın

  1. Bir Bebeğin Gece Boyunca Uyumasını Nasıl Sağlarsınız? için yorumda bulun

    Bir Bebeğin Gece Boyunca Uyumasını Nasıl Sağlarsınız? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bir Bebeğin Gece Boyunca Uyumasını Nasıl Sağlarsınız? için ilk yorumu yapabilirsin.