Kan Grubuna Göre Beslenme Nasıl Olmalı?

Onlarca farklı diyet denemenize rağmen bir türlü zayıflayamıyor, aksine kilo alıyorsanız; bu durumun kan grubunuza uygun beslenmemenizden kaynaklı olabileceğini biliyor muydunuz?

1996 yılında tıp dünyasında kabul gören yepyeni bir beslenme ve diyet şekli olan kan grubuna göre beslenme, kan grubunuz doğrultusunda birtakım besinlerin tüketiminden kaçındığınız takdirde kısa sürede zayıflayabileceğiniz, aynı zamanda daha sağlıklı bir yaşam sürebileceğiniz fikrini temel alıyor.

A, B, AB, O olacak şekilde dörde ayrılan tüm kan gruplarının yalnızca kendi gruplarına özel besinlerle beslenmeleri gerektiğini dile getiren bu beslenme şekli, son dönemlerin en çok tercih edilen diyet programları arasında kabul ediliyor.

Kan grubuna göre beslenme nasıl olmalı? başlıklı bu yazımızda farklı kan gruplarının beslenme alışkanlıklarında nelere dikkat etmeleri gerektiğine kısaca değinmek istiyoruz.

İşte, kan grubuna göre beslenmenin püf noktaları:

  • A Kan Grubu:

Tam anlamıyla vejetaryen bir kan gurubu olan A grubunun mümkün olduğunca kırmızı et tüketiminden kaçınması gerekiyor.

Kırmızı eti kolay bir şekilde sindiremeyen A kan grubu, sırf bu yüzden bol miktarda et tükettiğinde rahatlıkla kilo alabiliyor.

Süt ve süt ürünlerinden de tıpkı kırmızı et gibi uzak durması gereken bu gruba dahil kişilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri adına daha çok sebze ve tahıl ağırlıklı besin tüketimine yönelmeleri gerekiyor.

  • B Kan Grubu:

Bağışıklık sistemleri hassas olan, lakin güçlü bir sindirim sistemine sahip oldukları için düzenli ve dengeli beslendikleri takdirde A grubuna nazaran daha kolay bir şekilde kilo verebilen B kan grubuna, gün içerisinde az az ve sık sık yemek tüketmeleri öneriliyor.

Özellikle öğünlerden sonra kanlarında şeker miktarı genellikle düşen B kan grubuna sahip kişilere diyetisyenler tarafından bol bol balık tüketmeleri, tavuk ve kuzu etinden ise mümkün mertebe uzak durmaları tavsiye ediliyor.

Kırmızı et tüketmelerinde herhangi bir sakınca bulunmayan bu grup, öğünlerinde sıklıkla yeşil yapraklı sebzelere yer verdiğinde ise kolaylıkla zayıflayabiliyor.

  • AB Kan Grubu:

Domates tüketiminden mümkün olduğunca kaçınması gereken AB kan grubunun aynı zamanda sık sık kırmızı et de tüketmemesi gerekiyor.

Deniz ürünleri, sebzeler ve süt ürünleri ise AB kan grubu ile uyumlu en sağlıklı besinler arasında bulunuyor.

Hayvansal gıda tüketimini sınırlandırması gereken AB grubundaki kişilerin aynı zamanda tavuk ve piliç etiyle de aralarına mesafe koymaları sağlıkları açısından önem arz ediyor.

  • 0 Kan Grubu:

İyot eksikliği riski ile karşı karşıya olan O kan grubuna sahip kişilerin iyot eksikliklerini gidermeleri adına bol bol kırmızı et, deniz ürünleri, karaciğer ve ıspanak tüketmeleri gerekiyor.

Metabolizma hızları son derece düşük olan O kan grubuna yasak besinler listesinde ise süt ürünleri, tahıl ürünleri, buğday ve ekmek bulunuyor.

Yukarıdaki önerilerimizi dikkate aldığınız takdirde sizler de kısa sürede zayıflayabilir, daha çekici ve fit bir fiziğe sahip olabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Kan Grubuna Göre Beslenme Nasıl Olmalı? için yorumda bulun

    Kan Grubuna Göre Beslenme Nasıl Olmalı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kan Grubuna Göre Beslenme Nasıl Olmalı? için ilk yorumu yapabilirsin.