Kadınlarda Nadir Görülen Hastalıklar

Sadece kadınlarda görülen çok nadir hastalıklar vardır. Aslında sizin bu hastalıklara yakalanma ihtimaliniz çok düşük. Fakat siz yine de bu hastalıkları iyi bilin. Kadınlarda nadir görülen hastalıklar hakkında yazımızda sizlere bilgi vereceğiz.

Uterus Sarkomu – Rahim sarkomu

Uterus sarkomu rahim kanserinin çok nadir görülen bir türüdür. Rahim sarkomunda rahmin iç zar bölgesinde değil, rahim bölgesinde bulunan kas ve buna benzer dokuların kökenini alan kanser türüdür. Rahim iç tabakasında görülen klasik kanserlere nazaran bu yumuşak dokuda yer alan kanserler ne yazık ki daha kötü huyludur. Bir miyom ameliyatı sırasında miyomun patolojik incelemesinde görülebildiği gibi bezen de rahimdeki bir kitlenin incelemesinde görülebilir. Bu hastalıkta ameliyata ek olarak onkolojik tedavi yapılsa bile yayılma eğilimi çok yüksek olan bir kanser türüdür.

Fetüs İçinde Fetüs

İkiz gebeliklerde ender olarak rastlanan rahatsızlıklardan birisidir. Kadınlarda görülen nadir hastalıklar içerisinde olan fetüs içinde fetüs hastalığında ilk başta ikiz bir şekilde başlar. Bebeklerden birisi diğer bebeğin içerisinde yaşamaya çalışırken yaşamını yitirir. Bu durumun farkına doğmadan varılamamaktadır. Bebek doğduğunda ise tek bebek olarak dünyaya gelir. Genellikle ilerleyen yıllarda karında bir rahatsızlık için bakıldığı zaman bebeğe dair kalıntılar görülür. Bu kitleler ufak bir operasyonla alınmaktadır.

Genital Bölge Organlarından Farklı Yerlerde Bulunan Çikolata Kistleri

Endometriozis, çikolata kisti olarak bilinir. Rahmin iç bölgesinde veya çevre organlarında görülmektedir. Nadir olarak da kalın bağırsakta, burunda, sezaryen dikişlerinin üzerinde ve teorik olarak baktığımız zaman neredeyse bütün organlarda görülebilir. Belirtilerini ise genellikle adet döneminde verir. İlaçla uzun süreli bir tedaviden sonra iyileştirilebilmektedir.

Mol Gebeliği

Mol gebeliği rahatsızlığını Hipokrat’ın yazılarında “bin taşıyan anne” şeklinde görebilirsiniz. Halk arasında bu rahatsızlığa üzüm gebeliği de denilmektedir. Mol gebeliğinde çeşitli sebeplerden ötürü gebelik ürününün sağlıklı gelişimi aksıyor. Rahmin içinde ise üzüm gibi bol miktarda şişmiş baloncuklar yer almaktadır. Mol gebelik uzak doğuda çok sık karşımıza çıkarken, ülkemizde her 1500 gebelikten birine Mol gebelik tanısı konulmaktadır. En büyük kanıtı erken gebelik döneminde vajinal kanamalarla ortaya çıkar.

Liken Sklerozis

Bir cilt hastalığı olan Liken Sklerozis,  kadınların dış genital bölgelerinde ortaya çıkmaktadır. Tüm yaş gruplarında görülme ihtimali vardır. Fakat genellikle orta yaş grubunda sık görülür. Kaşıntı en büyük belirtilerinden birisidir. Özellikle şiddetli kaşıntı sizi uykudan uyandıracak boyutlarda olabilir. Bu hastalık kişinin organlarının bilinmeyen bir sebeple kişinin kendisine yabancılaşması ve reaksiyon göstermesi sonucu oluşur.

Bir Cevap Yazın

  1. Kadınlarda Nadir Görülen Hastalıklar için yorumda bulun

    Kadınlarda Nadir Görülen Hastalıklar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kadınlarda Nadir Görülen Hastalıklar için ilk yorumu yapabilirsin.