Basur (Hemoroid) rahatsızlığını geçirmek istiyorsanız…

İç ve dış olmak üzere iki farklı şekilde etkisini gösterebilen basur, anüs bölgesinde çıkan ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Hastanın acı çekmesine yol açan basur, kaba et bölgesini tahriş eder ve oturup kalkmada sorun yaşamasına sebep olur. Hemoroid hemen her yaşta etkisini gösterebilir, ancak genellikle yaşlı insanlarda ortaya çıkar. Hem kadın, hem de erkekler bu rahatsızlığa yakalanabilir.

Çok uzun süre oturmaktan dolayı damarlara çok fazla baskı yapılması, basur rahatsızlığını tetikler. Aynı zamanda hormonal değişiklikler, hamilelik, obezite, kabızlık, çok ağır yük kaldırmak ve ailenin diğer fertlerinin de bu rahatsızlıktan muzdarip olması hemoroide yol açabilir. Bu rahatsızlığı gidermek için duruma göre tıbbi müdahale gerekebilir. Ancak evde kendi imkanlarınızla basuru göreceli tedavi edebilmeniz de mümkündür.

Eşit miktarda su ve elma sirkesini bir kabın içine koyarak karıştırın. Daha sonra bir tutam pamuğu top haline getirin ve karışıma bandırın, daha sonra basurun üzerine uygulayın. Kurulandıktan sonra hasta bölgeye hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Bunu günlük olarak tekrar edin.

Alternatif olarak oturak banyosuna yarım bardak elma sirkesi dökebilir, rahatsız bölgenin 10-20 dakika boyunca karışımın üzerine oturabilirsiniz. Günde 2 kez bunu tekrar edebilirsiniz.

Rutin

Hemen her eczanede bulunan Rutin, bir besin desteğidir. Günde 2 kez 450-500 mg’lık kapsüllerden alabilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere 2 kez bu kapsülü almanız tedavi sürecini hızlandırabilir.

Ayrıca narenciye, buğday ve kuşkonmaz gibi Rutin maddesi yönünden zengin gıdaları tüketmeniz de işe yarayabilir.

Buz

Basurdan kaynaklı ağrı ve sızlamalarla mücadele etmek için buz poşetlerinden faydalanabilmeniz mümkündür. Dondurucuya birkaç tane su dolu buz poşeti atın ve tamamen buz tutmasını bekleyin. Daha sonra ince bir peçeteyle buz paketini tutarak rahatsızlığın olduğu bölgeye tutun. 5-10 dakika boyunca anüse basılı tuttuktan sonra ağrının hafiflediğine şahit olabilirsiniz. Bunu gün içinde birkaç kez tekrarlamanız faydalı olacaktır.

Yukarıda yer alan yöntemler işe yaramazsa mutlaka aile doktoruna görünmeniz gerekir. Aile doktoru yapacağı ilk muayenenin ardından ihtiyaç halinde sizi tam teşekküllü bir hastaneye sevk edecektir.

Bir Cevap Yazın

  1. Basur (Hemoroid) rahatsızlığını geçirmek istiyorsanız… için yorumda bulun

    Basur (Hemoroid) rahatsızlığını geçirmek istiyorsanız… için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Basur (Hemoroid) rahatsızlığını geçirmek istiyorsanız… için ilk yorumu yapabilirsin.