Kadınlarda Menopoz Dönemi

Kadınlarda menopoz, birçok değişimin ve bazı fonksiyonların kaybına neden olmaktadır. Bunların temeline inildiği zaman ise doğurganlığın, üreme işlevliliğinin ve adet kesilmesinin öne çıktığı görülmektedir. Kadınlarda süreci bu gibi detaylardan oluşmazken, işin içine farklı farklı birçok durumun girdiğini söylemek doğru olacaktır. Menopoz döneminde yapılması gerekenler, menopozun kolay atlatılması ve daha birçok detay hakkında bilgi sahibi olmak, kolay bir menopoz sürecinin geçirilmesi konusunda etkili olacaktır.

Kadınlarda Menopoz Dönemi Yaşı

Kadınlarda Dönemi Hakkında

Kadınlarda meydana gelen olayının temelde üç farklı evreye ayrıldığını söylemek doğru olacaktır. Primenopoz, premenopoz ve postmenopoz evreleri, menopoz döneminin çeşitli evreleri olarak bilinmektedir. Bu süreç her kadında farklı olarak gelişirken, premenopoz 3 ila 5 yıl arasında, 5 ila 7 yıl arasında veyahut daha kısa da olduğu görülebilmektedir. Premenopoz evresine adım atarken, adetlerin sıklaştığı ve sonrasında ise aralarının giderek açıldığı öne çıkan belirtiler olarak bilinmektedir. Bu sürecin bitmesinin ardından primenopoz dönemi ortaya çıkar ve son adet döneminden 1 yıl önce kadar başlayan bu süreç, 1 yıl kadar bir sürenin sonunda da biterek kendini diğer evreye devreder. Primenopoz sürecinin devredilmesinin ardından ise postmenopoz süreci başlayarak, artık kadınlık hormonlarında azalma meydana gelir ve bununla birlikte adetlerin kesildiği görülmektedir.

Menopoz Sürecinde Görülen Değişiklikleri Nelerdir?

Çoğu kadın, menopoz dönemine girilmesinin ardından, sadece üreme, doğurganlık ve adet fonksiyonlarının kesileceğine dair yanlış düşünceler içine kapılır. Ancak bu konuda değişimlerin daha farklı ve daha fazla olduğunu söylemek doğru olacaktır. Peki bu değişimler nelerdir?

  • Ürogentinal Değişimler,
  • Dermatolojik Değişimler,
  • Kas ve İskelet Yapısında Değişimler,
  • Vazomotor Değişimler,
  • Metabolizmada Meydana Gelen Değişimler,

genel olarak menopoz sürecinde ve sonrasında görülen başlıca değişimler olarak bilinmektedir.

Menopoz Sürecinin Kadınlara Etkileri

Menopoz sürecinin evreleri olan perimenopoz ve postmenopoz evrelerinde, kadınların büyük bir çoğunluğunda ateş basmaları ve gece terlemelerinin sıkça yaşandığı görülmektedir. Bununla birlikte boyun, yüz ve göğüs bölgelerinde dengesiz ısı değişimlerinin de meydana geldiği bilinmektedir. Özellikle menopoz dönemine giren kadınların, üreme organları konusunda ciddi bir çöküş yaşadığı görülebilmektedir. Bunlarla birlikte genital organların mukozasında azalma, düzleşme, vajinanın sertleşmesi, idrar yaparken yanma, sık sık idrara çıkma, idrar tutamama, kaslarda atrofi ve bağ dokusunda bozulma, öne çıkan diğer etkiler olarak menopoz sürecinde görülmektedir. Genital bölgede ve koltuk altı bölgesinde tüylerin azaldığı, derinin inceldiği, dermatolojik olarak kadınların karşısına çıkan diğer menopoz etkileri olarak öne çıkmaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Kadınlarda Menopoz Dönemi Kadınlarda Menopoz Dönemi için yorumda bulun

    Kadınlarda Menopoz Dönemi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kadınlarda Menopoz Dönemi için ilk yorumu yapabilirsin.