Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Zaman zaman hepimizin karşılaştığı, geçici bir sağlık sorunu olan göz seyirmesi; göz kaslarının istem dışı kasılması sonrasında ortaya çıkan bir durumdur.

Göz kası spazmı olarak da adlandırılan göz seyirmesi; genellikle ciddi bir sağlık sorununa işaret etmezken; göz seyirmesinin ardında yorgunluk, aşırı kafein tüketimi, stres gibi farklı nedenler yer alıyor olabilir.

Normal bir kişide birkaç dakika sürebilen göz seyirmesinin bazen günlerce ya da aylarca sürmesi; göz hastalığının bir belirtisi olabileceğinden bu durumda uzun süreli göz seyirmesi sorunu yaşayan kişilerin en kısa sürede göz doktoruna görünmeleri gerekir.

Bu yazımızda kısaca göz seyirmesi neden olur? Göz seyirmesi nasıl geçer? sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

Göz Seyirmesi Neden Olur?

  • Stres

Neredeyse tüm hastalıklara yol açabilecek bir gücü bulunan stres; göz seyirmesinin en önemli nedenleri arasında yer alır.

  • Aşırı kafein ve alkol tüketimi

Gün içerisinde aşırı miktarda kafein ve alkol tüketimi; merkezi sinir sisteminin çalışmasını olumsuz bir şekilde etkileyerek, göz seyirmesini beraberinde getirebilir.

  • Birtakım vitamin ve minerallerin eksikliği

Özellikle magnezyum, demir ve B12 gibi oldukça önemli vitamin ve minerallerin eksikliği; göz seyirmesinin diğer nedenleri arasında yer alır.

  • Göz hastalıkları

Miyopi, hipermetropi, göz kuruluğu, göz alerjisi gibi birtakım göz hastalıklarının belirtisi olarak kişide göz seyirmesi görülebilir.

  • Kullanılan birtakım ilaçlar

Düzenli olarak kullanılan birtakım ilaçların yan etkileri arasında göz seyirmesi yer alıyor olabilir.

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Göz seyirmesinin tedavisinde öncelikle göz seyirmesinin asıl nedenin teşhis ve tespiti son derece önemlidir.

Kısa süreli göz seyirmelerini geçirmek adına gözünüze sıcak ya da soğuk kompres uygulamasında bulunabilirsiniz.

Göz seyirmesinin en az bir hafta boyunca devam etmesi durumunda ya da seyirmeye kızarıklık, şişlik ya da akıntının eşlik etmesi söz konusuysa; en kısa sürede bir göz doktoruna görünmeniz gerekir.

Göz seyirmesinin göz kuruluğuna bağlı olarak geliştiğinin doktor tarafından tespit edilmesi üzerine doktorunuzun reçete ettiği göz damlalarını düzenli olarak kullanarak, göz seyirmesinden kurtulabilirsiniz.

Uzun süreli bilgisayar kullanımı yüzünden beliren göz seyirmesini tedavi etmek amacıyla zaman zaman gözlerinizi dinlendirmeniz işe yarayabilir.

Aşırı kafein ve alkol tüketiyorsanız; bu alışkanlıklarınızı bırakarak, göz seyirmesine bir son verebilirsiniz.

UYARI:

Göz seyirmesinin ardında bazen nadir de olsa ciddi bir hastalık bulunuyor olabilir. Bu durumda şiddetli göz seyirmesi ancak cerrahi bir müdahale ile tedavi edilebilir. Bu yüzden de göz seyirmesinin 1 haftayı aşması durumunda mutlaka bir uzmana başvurmanızı şiddetle öneriyoruz!

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Göz Seyirmesi Nasıl Geçer? için yorumda bulun

    Göz Seyirmesi Nasıl Geçer? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Göz Seyirmesi Nasıl Geçer? için ilk yorumu yapabilirsin.