Babalarda Kuvad Sendromu

Baba adaylarının belirli bir kısmında görülen babalarda kuvad sendromu, baba adayının eşini taklit etmesi, onunla aynı sancıları çekmesi ve ona gösterilen ilginin aynısını istemesi gibi belli başlı etkenlerle kendini gösteriyor. Üstelik baba adayının, hamile eşinin tüketmiş olduğu besinlerin aynısını tükettiği ve adayının uzak durduğu besinlerin aynısından uzak durduğu görülen diğer belirtiler olarak karşımıza çıkıyor.

Babalarda Kuvad Sendromu Rastlanma Aralığı Nedir?

Kuvad sendromunun baba adaylarında görülme aralığının oldukça geniş olduğunu söylemek mümkün. Bu oranın yüzde 11 ila 65 arasında değişiyor olması, her baba adayının bu sendroma yakalanabileceğinin sonucunu ortaya çıkarıyor. Öte yandan baba adayının bu sendroma yakalanıp yakalanmadığı ise gebeliğin ilk aylarında değil, son 3. ile 1. ayı arasında fark edilebiliyor. Yapılan araştırmalar neticesinde, bu sendroma yakalanan baba adaylarının genel anlamda bağırsak ya da mideleriyle ilgili tıbbi yardım aldıkları görülürken, şikayetlerin ise annenin 6. doğum ayı ile 8. doğum ayı gibi dönemlerde görüldüğü ortaya çıkıyor.

Kuvad Sendromu Hangi Baba Adaylarında Görülmektedir?

Babalarda Kuvad SendromuKuvad sendromuna yakalanan bir baba adayının, karakteristik ve psikolojik özellikleri de büyük önem taşıyor. Babanın bazı karakteristik özellikleri ve psikolojik yapısı, kuvad sendromuna daha kolay yakalanabilmesine sebep olabiliyor. Siyahi ırka sahip olan babalarda, sürekli olarak kaygı içerisinde olan baba adaylarında ve sosyo-ekonomik durumu zayıf olan baba adaylarında bu sendromun sıklıkla görüldüğü ortaya çıkıyor. Bununla birlikte baba adayının küçük yaşta yaşamış olduğu ailevi sorunlar, toplumsal sorunlar,ekonomik sorunlar, eğitim düzeyinin yetersiz olması ve dini problemler, kuvad sendromunun tetiklenmesinde etkili olabilmektedir. Yine yapılan araştırmalar sonucunda, 18 yaşından sonra ilk olarak cinsel deneyimini yaşamış olan baba adaylarının ve annesine eskiden beri çok bağlı olan baba adaylarının, söz konusu sendroma çok daha çabuk yakalandığı görülmektedir.

Kuvad Sendromuna Yakalanan Baba Adayı ve Tedavisi

Kuvad sendromu mağduru olan bir baba adayında, kusma, hazımsızlık, diş ağrısı, bulantı ve iştahsızlık gibi sorunların görüldüğü bilinirken, bu sorunlara ek olarak depresyon, gerginlik, uykusuzluk ve huzursuzluk gibi psikolojik sorunlarında ortaya çıktığı görülmektedir. bir bayanda görülen tüm sorunların, baba adayında da görülmesi mümkün olabilen bir durumdur. Bu sorunun tedavisi için  henüz net olarak bir seçenek yokken, bir uzmana danışılması, sorunun kısa süre içerisinde giderilmesi konusunda etkili olabiliyor. Baba adayına sürekli olarak destekleyici ve durumun farkına varmasını sağlayan konuşmaların yapılması, sorunun çözülmesi konusunda yardım sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

  1. Babalarda Kuvad Sendromu Nedir Babalarda Kuvad Sendromu için yorumda bulun

    Babalarda Kuvad Sendromu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Babalarda Kuvad Sendromu için ilk yorumu yapabilirsin.