İdrar Yolu Enfeksiyonu Bebeğe Zarar Verir mi?

Sistit olarak da isimlendirilen idrar yolu enfeksiyonu, kadınlar arasında yaygın olarak görülen sağlık sorunları arasında yer alıyor.

Genellikle idrar yoluna bakteri girmesi sonrası kadınlarda oluşan bu sağlık sorunu, hamile anne adaylarında da özellikle hamileliğin 6. haftasından sonra görülebiliyor.

Bebeğin anne karnında büyümesinin hızlanması ve daha fazla yer kaplayarak, mesaneye doğru baskı yapması, idrar yolu enfeksiyonunun en temel nedenleri arasında bulunuyor. Bu durumda bakterilerin idrar yolunda sıkışması ve idrar ile vücuttan dışarı atılması engellendiğinden pek çok kadın enfeksiyona maruz kalabiliyor.

İdrar yolu enfeksiyonu, aynı zamanda erken doğum, düşük, bebeğin düşük ağırlıkla doğması gibi pek çok komplikasyona neden olabiliyor.

Kısacası idrar yolu enfeksiyonu bebeğe zarar verir mi? sorusunu ‘Evet’ şeklinde yanıtlayabiliriz.

İdrar yolu enfeksiyonu yalnızca bebeğe zarar vermekle kalmayarak, anne adayının mesane ve böbrek iltihaplanması gibi ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmasını da beraberinde getirebiliyor.

Bu yüzden de doktorlar, tüm anne adaylarını idrar yolu enfeksiyonu kapmalarını önleyecek bazı önlemler almaları konusunda uyarıyor.

Peki, gerek anne adaylarının gerekse tüm kadınların idrar yolu enfeksiyonu kapmamaları için neler yapmaları gerekiyor?

  • Bol miktarda su tüketin!

Anne adaylarının bu süreçte enfeksiyon kapma riskini en aza indirgemek adına günde en az 10 bardak su tüketmeleri önem arz ediyor.

Özellikle yaz aylarında bu miktarın daha da arttırılması gerekiyor.

Su dışında bol bol taze sıkılmış meyve suyu tüketimi de idrar yolu enfeksiyonunu doğal bir şekilde tedavi ediyor.

  • Sıcak kompres uygulaması yapın

İdrar yolu enfeksiyonunun yol açtığı ağrıyı dindirmenin ve bakterilerle savaşmanın bir diğer yolu da karın ve mesane bölgesine sıcak kompres uygulamaktan geçiyor.

Bu noktada sıcak su torbasını alt karın bölgenizde 10-15 dakika bekletebilirsiniz. Ancak sıcak kompres uygulamasında aşırıya kaçmamalı ve sıcak su torbasını 20 dakikadan daha fazla bir süre için alt karın bölgesinde bekletmemelisiniz.

Bu uygulamayı belirli aralıklarla günde 2-3 sefer olacak şekilde tekrar edebilirsiniz.

  • Bol miktarda C vitamini içeren besinler tüketin

İdrar yolu enfeksiyonundan korunmada ve enfeksiyonun giderilmesinde C vitamini tüketimi, aktif bir rol üstleniyor.

İdrardaki asit miktarını arttırarak, bakterilerin ölmesini sağlayan C vitamini tüketimi, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek, anne adaylarının diğer hastalıklara yakalanma olasılığını da düşürüyor.

Hamilelik boyunca sık sık portakal, greyfurt, mandalina, brokoli, kivi, lahana, maydanoz gibi C vitamin deposu besinler tüketmeniz, idrar yollu enfeksiyonuna karşı sizi koruyabilir.

 

Bir Cevap Yazın

  1. İdrar Yolu Enfeksiyonu Bebeğe Zarar Verir mi? için yorumda bulun

    İdrar Yolu Enfeksiyonu Bebeğe Zarar Verir mi? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İdrar Yolu Enfeksiyonu Bebeğe Zarar Verir mi? için ilk yorumu yapabilirsin.