Boş Gebelik Nedir?

Erken düşük olarak da adlandırılan, pek çok kadının karşılaşabileceği bir durum olan boş gebelik, en genel tanımıyla anne karnında gebelik kesesinin oluşmasına rağmen embriyonun oluşmaması anlamına geliyor.

Özellikle gebeliğin ilk 3 aylık döneminde kadınlarda görülen düşüklerin ciddi bir miktarı boş gebelik kaynaklı olurken, boş gebeliğin birden çok nedeni olabiliyor.

Anne karnında embriyonun gelişmemesine rağmen hamilelik test sonuçlarının pozitif çıktığı bu durum, çoğu kadın için kafa karıştırıcı olabiliyor.

Bu yazımızda boş gebelik ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek, boş gebelik nedir? sorusunu yanıtlamak istiyoruz.

İşte, boş gebeliğe dair bilmeniz gerekenler:

 

Boş Gebelik Neden Olur?

Genellikle kromozomal hatalar sonrasında gerçekleşen boş gebelik, sperm ya da yumurta kalitesinin düşük olması, anormal hücre bölünmesi vb. farklı nedenlerden de kaynaklanabiliyor.

Boş gebeliğe neden olan en önemli faktörleri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Döllenme sırasında fetüsü oluşturan hücrelerin zarar görmesi,
  • Yumurtanın bölünmesi esnasında fetüs kromozomlarının bozulması,
  • Fetüs kromozomlarındaki anormal yapının vücut tarafından tehdit olarak algılanması,

Yukarıdaki durumlar söz konusu olduğunda vücut, fetüsün sağlıklı bir şekilde gelişemeyeceğini anlayarak, gebeliği kendiliğinden sonlandırıyor.

Boş Gebelik Belirtileri:

 

Tipik düşük belirtileri ile hemen hemen aynı olan boş gebelik belirtileri ile anne adayı genellikle hamileliğinin ilk 3 ayında karşılaşıyor.

Bu durumda anne adayı, bebeğinin zarara uğradığını düşünerek, en yakın hastaneye görünüyor.

Boş gebelik belirtilerini aşağıdaki şekilde sınıflandırabiliriz:

  • Kanama

Tipik bir düşük belirtisi olan kanama, boş gebeliğin en önemli belirtisi olarak kabul ediliyor.

Vajinal kanamayı görünce paniğe kapılan anne adayları, aynı zamanda pelvik bölgede ve karınlarında şiddetli bir ağrı ile karşılaşıyor.

  • Kramp

Özellikle pelvik bölgedeki ve karındaki ağrılara eşlik eden kramplar, boş gebeliğin diğer belirtisi olarak karşımıza çıkıyor.

Son derece şiddetli olabilen bu kramplar, çekilmez bir boyuta ulaşabiliyor.

  • Vajinal akıntı

Pembemsi beyaz şeklinde, yoğunlaşan ve kötü kokan vajinal akıntılar, çoğu zaman boş gebeliğe işaret ediyor.

Boş Gebelik Tedavisi:

 

Boş gebeliğin düşük gerçekleşmeden ultrason esnasında fark edilmesi üzerine doktorlar, genellikle kürtaja başvurmadan gebelik kesesinin kendiliğinden düşmesini beklemeyi tercih ediyor.

Düşüğün gerçekleşmesi ve rahimde parça kalması durumunda ise genelde kürtajdan yararlanılıyor. Ultrason ile gebelik kesesinin tamamen düştüğü tespit edildiğinde ise ekstra bir kürtaj işlemine de gerek kalmıyor.

Doğal yoldan düşüğün tamamlanması için bazen de doktorlar, ilaçlar reçete edebiliyorlar.

Sağlıklı ve mutlu bir gebelik geçirmeniz dileğimizle.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Boş Gebelik Nedir? için yorumda bulun

    Boş Gebelik Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Boş Gebelik Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.