Çatlakların Sebepleri ve Çözümleri

Kafein tüketmenin vücuda birçok açıdan etkisi bulunmaktadır. Bu etkiler tabii ki de olumsuz etkilerdir. Başta şunu belirtmek isteriz ki yapılan araştırmaya göre kafein tüketen kişilerin vücutlarında oluşan çatlaklar kafein tüketmeyen kişilerin vücutlarında oluşacak çatlaklardan daha fazladır. Kısacası kafein çok fazla tüketmek vücudumuzdaki çatlarlara sebebiyet vermektedir. Genellikle kadınlar üzerinde etkisi daha yoğundur. İçerisinde kafein barındıran yiyecekler ve içecekleri kullanırken dikkatli olmanız gerekmektedir. Her daim şunu bilmelisiniz ki her şeyin çoğu zararlıdır azı ise yararlıdır. Kahve deyince aklımıza direk olarak çikolata gelmektedir. Ancak iki besininde kafein oranı son derece yüksektir.

Vücuttaki çatlaklara sebebiyet veren diğer bir besin türü ise tuzdur.Tuzunda kafein gibi vücuda olumsuz etkileri vardır. Bu etkilerden biriside çatlak oluşumudur. Fazla tuz tüketilmesi vücutta ödeme yol açmaktadır. Ödemde vücudun fazla su biriktirmesidir. Bu fazla suyun birikmesiyle birlikte vücudumuzda gerilmeler ve şişlikler meydana gelir. Bu şişlikler ve gerilmeler sonucunda vücudumuzda çatlaklar oluşur.

Çatlakların başlıca sebeplerinden bir başkası da şekerdir. Şeker almamıza neden olduğu için vücutta çatlaklara sebebiyet vermektedir. Yani genel olarak baktığız zaman çatlak oluşmasına birçok sebep sayabiliriz. Bunun için yapmanız gereken şeyler kısacası kafeinli besinler tüketen bir birey iseniz kafein tüketiminize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tuz ve şeker kullanabilirsiniz ancak her şeyin bir dozu vardır. Yani tuz ve şeker kullanacağınız zaman bunları ölçülü olarak kullanmalısınız. Yemeğin daha tadına bile bakmadan tuz ilave etmemelisiniz. Her yemekten sonra mutlaka tatlı tüketmem gerekiyor diye kendinizi şartlandırmamalısınız.

Regl dönemindeyim canım çok tatlı istiyor gibi sözleri hayatınızdan çıkartmalısınız. Emin olmalısınız ki çıkarttığınız zaman hem daha sağlıklı bir vücuda kavuşacaksınız hemde vücudunuzdaki çatlak oluşumunu engelleyebilirsiniz. Çatlak oluşumuna neden olan etkenlerin yanında birde tüketildiği zaman çatlakların oluşumunu engelleyecek besinler vardır. Başlıca çatlak oluşumunu engelleyecek vitaminler A,B ve C vitaminidir. İçerisinde bu vitaminler bulunduran besinleri tüketerekten cildinizin kollojen ve elastin oranını arttırmış olacaksınız. Çatlak oluşumunu engelleyebilmek açısından sabah kahvaltınızda yumurtayı eksik etmeyiniz.

Balık tüketebilirsiniz. Ayrıca çözümünüz sebze ve meyve tüketmektir. Şeker ihtiyacınızı az bir miktarda olsa meyve tüketerekten giderebilirsiniz. Çünkü hem almamış olacaksınız hemde sağlıklı bir birey olarak hayatınıza devam edeceksiniz. Siyah çay yerine rezene çayı tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Bol bol su tüketmenizi ve suyunuzu tatlandırmanız amacıyla çubuk tarçın ilave etmenizi öneriyoruz. Son olaraktan spor yaparak vücudunuzda mükemmelliği yakalayabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Çatlak Oluşumuna Sebebiyet Veren Besinler Çatlakların Sebepleri ve Çözümleri için yorumda bulun

    Çatlakların Sebepleri ve Çözümleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çatlakların Sebepleri ve Çözümleri için ilk yorumu yapabilirsin.