Çam Fıstığının Sağlığa Faydaları

Çam fıstığı lezzetli, tereyağlı küçük çekirdeklerdir ve pestodaki ana bileşendir. Çam fıstığı bugün tüm dünyada popüler olmasına rağmen, çam ağaçlarının geliştiği Kuzey yarım küreden köken alırlar. Bu yazıda, ne olduklarından sağlık yararlarına ve besin değerlerine kadar çam fıstığı hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız. Ardından, çam fıstığının nasıl hazırlanacağını açıklayacağız ve kimlerin bunlardan kaçınması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunacağız.

Çam Fıstığının Temel Faydaları

Çam fıstığı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık yararları ile ilişkilidir;

 • Daha iyi kalp sağlığı. Çam fıstığı tüketimi, kandaki ‘kötü’ LDL kolesterolün daha düşük seviyelerine ve daha düşük kan basıncına bağlanarak genel kalp sağlığını iyileştirir.
 • Düşük BMI. Çam fıstığı da dahil olmak üzere ağaç fıstığı yemek, daha düşük vücut kitle indeksi ile bağlantılıdır. Çam fıstığını sağlıklı ve dengeli bir diyete dahil etmek, herhangi bir verme hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.
 • Daha sağlıklı bir beyin fonksiyonu. Fındık beyne gerekli besinleri sağlar. Sonuç çam fıstığı kutu yardım bilişsel gerileme ile ilişkili hastalıkların riskini azaltmak olmasıdır.

Çam Fıstığı

Çam Fıstığının Besin Değeri

100 gramlık bir çam fıstığı besinde değeri şu şekildedir;

 • 673 kalori
 • 7 gr protein
 • 4 gr yağ
 • 1 gr karbonhidrat
 • 53 mg demir

Çam fıstığı ayrıca kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi temel besinleri içerir. Çam fıstığı yağda yüksek olmasına rağmen, bunlar düşük kolesterol ile bağlantılı iyi yağ türleridir. Çam fıstığının ‘kötü’ doymuş yağ içeriği minimum 7’dir.

Çam Fıstığı Nasıl Hazırlanır?

Çoğu insan çam fıstığı duyar ve pesto düşünür. Pesto, çam fıstığını zeytinyağı, fesleğen ve bir parça parmesan ile karıştırarak, makarnayı güzel bir şekilde tamamlayan lezzetli, umami açısından zengin bir sos elde ederek yapılır.

Tatlıya düşkün sağlık tutkunları, başka bir İtalyan çam fıstığı tarifini takdir edecekler: torta della nonna veya İngilizce İtalyan fıstıklı tart. Torta della nonna, pişirme işleminin ortasında muhallebinin üzerine bol miktarda çam fıstığı eklenmiş geleneksel bir İngiliz muhallebi tartı gibidir. Gerçekten lezzetli. Çam fıstığının tadını çıkarmanın basit bir yolu, onları bir tavada veya fırında hafifçe kızartmak ve çorba ve salataların üzerine serpmektir.

Çam ağaçlarına veya diğer ağaç kuruyemişlerine alerjisi olan kişiler çam fıstığından kaçınmalıdır. Alerjik reaksiyonlar yaygındır ve ciddi vakalarda anafilaktik şoka neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

 1. Çam Fıstığının Sağlığa Faydaları için yorumda bulun

  Çam Fıstığının Sağlığa Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çam Fıstığının Sağlığa Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.