Tuzlu Yemekten Nasıl Kaçınırım

Tuz günlük yaşamımız boyunca sürekli kullanmakta olduğumuz bir mineraldir. Ancak bu mineralin fazla miktarda kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü birçok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Tüketirken yiyeceklerinizi keyifle yiyebilirsiniz ancak ileri ki yaşlarda fazla tuz tüketmek başınıza iş açabilir. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki birçok insan yemeği daha yemeden tuzunun az olduğunu düşünüyor ve tuz ilave ediyor. Bu yüzden de fazla miktarda tuz tüketmiş oluyorlar. Çağımızda en çok karşılaştığımız tansiyon ve böbrek hastalığının tetikçisi fazla tuz tüketimidir. Siz değerli okurlarımızın da sağlığını korumak amacıyla bu makalemizde daha az tuz tüketebilmek açısından ne yapmanız konusunda bilgilendirmeler yapacağız.

Az Tuz

 

İlk önce belirtmek isterim ki yemeğin tuzu konusunda ön yargılarınızı kaldırmanız gerekmektedir. Bu alışkanlığınızdan vazgeçerseniz sağlığınızı korumak adına çok büyük bir adım atmış olursunuz. Yemeklerinizi baharatlarla veya bitkilerle tatlandırabilirsiniz. Bu sayede tuz kullanma oranını azaltmış olacaksınız.

Ekmek tüketiyorsanız dikkat etmeniz gereken konu ekmeğinizdeki tuz oranıdır. Tuz oranı az olan ekmek tüketmelisiniz.

Peynir ve zeytin tüketmeyi seven biriyseniz dikkat etmeniz gereken az tuzlu peynir ve zeytin tercih etmeniz olacaktır. Bir diğer yapmanız gereken husus ise peynir ve zeytini tüketmeden önce temiz bir suda yıkamak olmalıdır. Peynir ve zeytininizi yıkadığınız zaman tuz oranını azaltmış olacaksınız.

Abur cubura düşkün bir birey iseniz bu alışkanlığınızdan vazgeçin. Dışarıdan alıp tükettiğiniz gıdalar içerisinde aşırı miktarda tuz bulundurmaktadır. Paketli gıdaları çok fazla tüketmek almanıza yol açar.

Bol bol sebze ve meyve tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Sağlığınız açısından paketli gıdalar yerine sebze ve meyve tüketin. Sebzeleri taze tüketmeye özen gösterin. Turşu tüketmekten uzak durun.

Yemek yapmadan öncesinde ve sonrasında tuz ilave etmeyin. Çünkü emin olmalısınız ki baharatlar, limon suyu, sirke, kekik vs. kullanaraktan yemeklerinizi enfes bir tada dönüştürebilirsiniz. Aslında tuz tüketmek alışkanlıklarınızdan ibarettir. Sürekli tuz tüketirseniz bir süre sonra daha fazlasını tüketmeye başlayacaksınız. Ancak tuzsuz yemeye bir süre alışırsanız da yemeklerde tuz aramayacaksınız.

Bir diğer konu ise alışveriş sırasında dikkatli olmanızdır. Alışveriş esnasında dikkatli olursanız ve gıdaların üzerinde yazan tuz oranlarını kontrol ederseniz bu sayede bilinçli bir birey olursunuz. Daha az tuz tüketmeye özen göstermiş olursunuz. Sağlığınız açısından bu belirtilmiş olan kuralları hayatınızın her yerinde uygularsanız sizde kendinizde değişimi göreceksiniz. Şunu hiçbir zaman unutmayınız tuz insan ömrünü kısaltır.

Bir Cevap Yazın

  1. Az Tuz Tüketimi Tuzlu Yemekten Nasıl Kaçınırım için yorumda bulun

    Tuzlu Yemekten Nasıl Kaçınırım için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tuzlu Yemekten Nasıl Kaçınırım için ilk yorumu yapabilirsin.