Baş Dönmesinin Nedenleri

bir diğer adıyla vertigo toplumda oldukça sık karşılaşılan bir hastalıktır. Bir çok insan kronik veya ani baş dönmelerinden oldukça şikayetçidir. Ve ne yazık ki bir çok farklı sebebi olabileceği için de tamamen önlemek ya da ana sebebi ortaya atmak mümkün değildir. Bir çok farklı sebebi ve bir çok farklı baş dönmesi tipi vardır. Geçici ve tek seferlik baş dönmeleri olabileceği gibi daha ciddi ve kronik olanları da olabilir. İlginç bir şekilde karşılaşılan vakalardan alerjik temelli olanları da bulunmaktadır.

Başlıca Vertigo Nedenleri

ve ya bir başka adıyla vertigo toplumda belki de en çok karşılaşılan ve şikayetçi olunan hastalıktır. Fakat bir çok hasta baş dönmesi yaşadığında doktora başvurmuyor. Çünkü bu durumun doğal olduğunu düşündürecek kadar sık gözlemleniyor. Buna rağmen kulak burun boğaz polikliniklerine gelen hastaların yaklaşık %40 ı baş dönemsinden şikayetçi oluyor. Tabi ki insanların şikayetleri de gerçekte şiddetli ve sürekli baş dönemsi şikayetleri ile ilgili oluyor. Genelde ilk akla gelen nörolojik ve fizyolojik sorunlar. Ve ya çok ciddi beyin tümörü gibi sorunlardan şüpheleniyor. Fakat bunların %85 gibi büyük bir çoğunluğunun sebebi denge ve kulak hastalıkları kaynaklı oluyor. Yukarıda da söylediğim gibi ilginç bir şekilde alerjik hapşırma da bunu tetikleyen etkenlerden birsi olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanlar baş dönmesinin şekli ve süresi, sıklığı gibi belirtilerin, baş dönemsi hakkında fikir verdiğini belirtiyor.

Menier Hastalığı

Baş Dönmesi

Menier hastalığı bahsettiğimiz kulak hastalıklarından birisidir. Bu hastalık kronik sebeplerinin başında geliyor. Diğer belirtilerin arasında kulak çınlaması, kulakta dolgunluk, işitme kaybı ve baş dönmesi krizleri olarak söylenebilir. En çok rahatsız eden yanı bu krizlerin saatler boyu sürmesidir. Bu hastalığı tedavi ederken uygulanacak diyetler vardır. Acemice bir tedaviye kalkışmadan önce doktora gidilmeli ve tedavinin size uygun olup olmadığı konusunda danışılmalıdır. Diyetler sonuç vermediği zamanlarda uygulanacak cerrahi operasyonlar da mevcuttur.

Kulak Kristallerinin Dökülmesi

Bu sebepten ötürü yaşanan baş dönmesi krizleri oldukça kısa sürer. Genel olarak başına ani hareketlerinden kaynaklanıyor. Örneğin yatakta sağa sola dönerken yaşanabilecek birkaç saniyelik baş dönmeleri yaşanabilir. Önceden yaşanmış bir kafa travması buna sebep olabilir.

İç Kulak Nezlesi

İç kulak nezlesi hastalığında baş dönmesinin yanında şiddetli mide bulantısı da geliyor. Baş dönmeleri oldukça şiddetli ve acı verici olabiliyor. 1 ay önce geçirmiş olduğunuz bir soğuk algınlığınız bile bu hastalığa sebep olabilir.

Bunun gibi bir çok farklı baş dönmesi sebebi olabilir. Bunun için eğer sürekli devam eden kronik bir baş ağrınız varsa mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Bir Cevap Yazın

  1. Baş Dönmesinin Nedenleri Baş Dönmesinin Nedenleri için yorumda bulun

    Baş Dönmesinin Nedenleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Baş Dönmesinin Nedenleri için ilk yorumu yapabilirsin.