Ayak Bileği Sağlığı

Ayaklarımız bizlerin günlük hayatında tüm yükümüzü çeken ve yeryüzünde hareket etmemizi sağlayan organımızdır. Sahip olduğumuz vücut kütlemizin en çok hissedildiği yerin ayak bilekleri olduğu uzmanlar tarafından netleştirilmiştir. Gün boyunca hareketli olarak hayatlarını sürdüren insanlarda ayak bileklerinde belirli başlı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu yaş aralıkları ise genç ve orta yaşlarda görülmektedir. Ayakların burkulması ise spor ile ilgili olan kişilerde gözlenmektedir. Bir diğer burkulma olayı ise kadınlarda yüksek topuklu ayakkabılar giydikleri zamanlarda karşılaşılan bir durumdur. Ancak şöyle belirtmek isteriz ki ileri ki yaşlarda ayak bileklerinin hasar görmesi sebebiyle yürümeyi zorlaştıran bir durum söz konusu ortaya çıkmaktadır. Bu tür sorunlarla ileriki yaşınızda karşılaşmak istemiyorsanız şimdi sizlere belirteceğimiz hususlarda dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer dikkatli olmazsanız ve bilinçlenmezseniz ileride zor dünler sizi bekleyebilir.

Ayak Bileği Sağlığı için Tavsiyeler

Ayak Bileği Sağlığı

  • Hangi spor aktivitesiyle ilgileniyorsanız asla ve asla ısınma hareketleri yapmadan spor yapmaya başlamamalısınız. Bedeniniz dinlenme halinde iken yani spor yapmadığınızda birden bire yüksek tempodaki bir aktiviteye geçmemelisiniz. Yapılacak olan aktiviteleri aşamalı bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Eğer ki ısınmadan doğrudan harekete başlarsanız ayak bileklerinize ve vücudunuzun pek çok yerine zarar verebilirsiniz.
  • Uzun süreli olarak kaslarınızın formda kalmasını istiyorsanız ilk önce yapmanız gereken hayatınıza belirli bir düzen çerçevesinde kendinize bir program seçmelisiniz. Bu program dâhilinde saatlerinizi kendiniz belirleyerek germe ve güçlendirme hareketleri yapmalısınız. Bu sayede ensek bir yapıya sahip olup kaslarınızı güçlendirirsiniz.
  • Her zaman ayak yapınıza göre ayakkabı seçin. Ayağınız büyük olabilir bunu küçük göstermeye çalışmayın dar ayakkabılar tercih ettiğinizde ayak yapınızı bozacaksınız ve bu sizin karşınıza ileride sorunlar çıkartacak. Hangi spor dalıyla ilgileniyorsanız ona göre ayakkabı seçimi yapmalısınız. Her altı ayda bir ayakkabınızı değiştirin çünkü bu ayak sağlığınız için faydalı bir durumdur.
  • Sert zeminler üzerinde ve daha önceden spor aktivitesi yapmadığınız zeminlerde hareket yaptığınızda dikkatli olun ve zemine göre hareketlerinizi belirleyiniz.
  • Eğer ki daha önceden spor yaparken, topuklu ayakkabı giyildiği durumlarda ve ansızın meydana gelen burkulmalarla karşılaştığınızda tekrardan olmaması adına ayak bileğiniz için bandaj veya ayak bileği breysi kullanmalısınız. Bunlara dikkat ederseniz bilekte oluşan hasarı bir nebze azaltmış ve diğer bir oluşacak durumu engellemiş olacaksınız.

Eğer ki o gün ki hava koşulları kötüyse yani kar veya buzlanma gibi bir durum söz konusu ise elleriniz cebinizde yürümeyiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Ayak Bileği Ayak Bileği Sağlığı için yorumda bulun

    Ayak Bileği Sağlığı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ayak Bileği Sağlığı için ilk yorumu yapabilirsin.