Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt yapımızla uyumlu olmayan makyaj malzemesi, hatalı krem vb. kozmetik ürünler kullanmanın cildimizi yaşlandırdığını ve cildimizin sönük görünmesine neden olduğunu biliyor muydunuz?

Daha güzel ve sağlıklı bir cilt adına kullandığınız ürünleri satın almadan önce mutlaka ürünlerin cilt tipinize uyumlu olup olmadığını kontrol etmeli; şayet yağlı bir cilt yapınız bulunuyorsa cildinizi daha da yağlandıran ürünlerden uzak durmalısınız.

Bu yazımızda geniş gözeneklerden, cildindeki sivilce ve siyah noktalardan şikayetçi olan bey ve bayanlar için yağlı cilt bakımı nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamak istiyoruz.

İşte; yağlı cilt bakımı esnasında dikkat etmeniz gereken noktalar:

 • Yağlı ciltler için özel olarak üretilen ürünleri kullanın!

Ayrı ve özel bir bakıma ihtiyaç duyan yağlı cilde sahip kişilerin mutlaka yağlı ciltlere özel ürünler kullanması gerekiyor.

Bu noktada ürün satın alırken, ürün içeriği hakkında satış danışmanından bilgi alabilir; yağ emici ürünleri tercih edebilirsiniz.

Nemlendirici kreminizden tutun da tonik ve kullandığınız peelinge kadar tüm ürünlerinizin yağlı ciltlerle uyumlu olduğundan emin olmalısınız.

Özellikle su bazlı kozmetik ürünler kullanarak, yağlı cilt sorununuza muhteşem bir çözüm bulabilirsiniz.

 • Yağlı yiyecek tüketiminden mümkün olduğunca kaçının!

Cilt sağlığı üzerinde son derece etkili olan beslenme alışkanlıklarımız; cildimizin mat ya da sağlıklı görünümü üzerinde oldukça aktif bir rol oynuyor.

Yağlı bir cilt yapınız bulunuyorsa, yağlı et, mandıra ürünleri ve zenginleştirilmiş unları mümkün olduğunca az tüketerek, cildinizin sebum miktarını dengeleyebilir; yağ üretimini bir nebze de olsun engelleyebilirsiniz.

 • Cilt temizliğine maksimum özen gösterin!

Yağlı ciltlerin ortak sorunu olan sivilce ve akne probleminizden kurtulmak istiyorsanız; cilt temizliğinize maksimum özen göstermeli, gün içerisinde cildinize yağı emen tonik uygulamayı ve haftada en az 2 kez peeling yapmayı unutmamalısınız.

 • Yağlı ciltlere özel maskelerle cildinize bakım yapın!

Bitkilerin mucizevi etkilerinden yararlanabileceğiniz yağlı ciltlere özel maskeler ile cildinizdeki sebum artışını engelleyebilir; gün içerisinde cildinizin parlamasının önüne geçebilirsiniz.

 

İşte, yağlı ciltlere özel maske tarifimiz:

Yağlı ciltler için bakım maskesi:

Malzemeler:

 • 1 adet tablet aspirin
 • 1 çay kaşığı oksijenli su
 • 1 tatlı kaşığı kuru maya

Hazırlanışı:

 • Cam bir kaseye 1 adet aspirini koyun ve üzerine oksijenli suyu ilave edin.
 • Aspirin tam anlamıyla suda eridiğinde kaseye 1 tatlı kaşığı kuru mayayı da ekleyin.
 • Elde ettiğiniz maske macunumsu bir kıvama geldiğinde maskeyi yüzünüze sürün.
 • 15 dakika bekleyin ve sonrasında cildinizi bol ılık suyla durulayın.

Bu maskeyi haftada 1-2 kez olarak cildinize uyguladığınız takdirde daha canlı ve yağsız bir cilde kavuşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

 1. Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

  Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.