Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Şüphesiz ki çıkarılması oldukça zor olan bir leke türü olan pas lekesi yüzünden çoğu kıyafetimizi çöpe atıyor, pas lekesini çıkarabilme ihtimalimize bile bir şans vermiyoruz. Pas lekesi bulaşan eşyamız çok değerli ise bu sefer de bir kuru temizlemeciden yardım almayı düşünüyoruz.  Bazen kuru temizlemeciler bile pas lekesini çıkarmakta zorlanıyor ve o en sevdiğimiz kıyafetimizle istemeden de olsa vedalaşmak zorunda kalıyoruz.

Pas lekesi nasıl çıkar? başlıklı bu yazımızda bu zorlayıcı lekeden nasıl kurtulabileceğinize kısaca değinmek, pas lekesini çıkarmanın püf noktalarından bahsetmek istiyoruz.

İşte, halıdaki, elbisedeki ya da koltuktaki pas lekesini çıkarmanın yolları:

  • Beyaz kıyafetlerdeki pas lekesi nasıl çıkar?

Renkli kıyafetlerimize nazaran beyaz kıyafetlerden pas lekesini çıkarmak biraz daha zor olsa da imkansız değil.

Yöntem1:

Limonun asidik yani leke çıkarıcı özelliğinden yararlanarak, beyaz çamaşırlarınıza bulaşan pas lekesinden kurtulabilmeniz mümkün.

Pas lekesini çıkarmak için öncelikle bir limonu ortadan kesin ve bir miktar tuza bastırın. Ardından tuzlu limon dilimini çamaşırınızdaki pas lekesinin üzerine sürün.

Bir sonraki aşamada da çamaşırınızı makineye atın. Pas lekesinden tamamen kurtulana dek bu işlemi tekrar edebilirsiniz.

Yöntem2:

Dilerseniz krem tartarı lekenin üzerine sürebilir, 5 dakika boyunca lekeli bölgeyi sıcak suda tutup yıkayarak da pas lekesini çıkarabilirsiniz. Bu işlemi de pas lekesi geçene kadar tekrar edebilirsiniz.

Yöntem3:

Amonyak pas lekesini çıkarmada mucizevi bir özellik gösterir. Lekeli bölgeye kola dökerek ve kolayı bir saat lekenin üzerinde beklettikten sonra kıyafetinizi yıkayarak da pas lekesini çıkarabilirsiniz.

  • Halıdaki pas lekesi nasıl çıkar?

Söz konusu halılarımız olduğunda leke çıkarma konusunda biraz daha yoğun bir çaba gösteriyoruz.

Çünkü leke olan kıyafetlerimizi defalarca kez yıkama şansımız bulunurken, aynı durum halılarımızda geçerli olmayabiliyor.

Yöntem1:

Halıdaki pas lekesinden kurtulmak adına öncelikle lekenin üzerine birkaç damla limon suyu sıkın. Ardından halının limon suyunu emmesini bekleyin.

Halıyı güneşte iyice kuruttuktan sonra soğuk suyla durulayın.

  • Paspastaki pas lekesi nasıl çıkar?

Paspastaki pas lekesini çıkarmak istediğinizde ilk olarak lekeyi kredi kartı ya da plastik bir kart yardımıyla kazımaya çalışın. Bir sonraki aşamada nemli bir süngere birkaç damla bulaşık deterjanı damlatın.

Soğuk suya bandırdığınız bir havluyu lekeye emdirin. Pas lekesinden kurtulana dek emdirme işlemine devam edin. Şayet leke çıkmazsa lekeye bir miktar limon suyu damlatın.

Birkaç saat bekleyin ve nemli bir havluyla lekeyi emdirin. Son olarak da ıslak bir bezle lekeyi silin.

  • Kumaştaki pas lekesi nasıl çıkar?

Ofis ortamında giydiğiniz kumaş kıyafetlerinize ya da koltuklarınızın kumaşına pas lekesi bulaştığında ilk olarak lekeyi tuzlu limon suyuyla ovmalı ardından da amonyaklı suyla silmeli ve durulamalısınız.

Leke çıkana kadar aynı işlemleri birkaç sefer tekrarlayabilirsiniz.

  • Fayanstaki pas lekesi nasıl çıkar?

Kıyafetlerimiz, halılarımız ya da koltuklarımız bir yana pas lekesi fayanslara bulaştığında daha da bir endişeye kapılıyoruz. Çünkü pas lekesini çıkaramadığımızda fayansları değiştirme gibi bir düşüncemiz çoğunlukla olmuyor. Olsa da maalesef ki bu işlem oldukça maliyetli oluyor.

Fayanstaki pas lekesini çıkarmak için pas lekesinin bulunduğu bölgeyi elektrik süpürgesi ile süpürün.

Bulaşık deterjanı ve ılık suyla köpüklü bir su hazırlayın. Temiz bir havlu ya da bezi bu suya batırdıktan sonra bu bezle pas lekesini silin.

Bir sonraki aşamada pas sökücü spreyi fayansların üzerine sıkın. 10-15 dakika bekleyin ve bir spreye aktardığınız suyu paslı lekenin üzerine püskürtün. Bu esnada fayansın diğer kısımlarına da paslı suyun bulaşmaması için önlemlerinizi önceden almayı unutmayın. Örneğin diğer fayansları muşamba ile kaplayabilirsiniz.

Son aşamada ise bulaşık detarjanlı bol köpüklü suyla lekeli bölgeye son bir kez daha silin.

Bu işlem sayesinde fayanslarınızı pas lekelerinden kolaylıkla arındırabilmeniz işten bile değil.

Bu yazımızda kısaca pas lekesi nasıl temizlenir? sorusunu ayrıntılı bir şekilde yanıtlamaya çalıştık.

Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

Bu arada pas lekesini çıkarmanın başka yöntemlerini biliyorsanız, yazımızın yorum bölümünde bilgilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Pas Lekesi Nasıl Çıkar? için yorumda bulun

    Pas Lekesi Nasıl Çıkar? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pas Lekesi Nasıl Çıkar? için ilk yorumu yapabilirsin.