Sezaryenden Sonra Normal Doğum Yapılır Mı?

İlk doğumunu kendi isteğiyle veya zorunlu olarak sezaryen ile yapan annelerin, sonraki doğumda normal doğumu tercih edip edemeyecekleri her zaman için bir soru işareti olarak kalmaktadır. Öte yandan ülkemizde kulaktan yayılma bilgiler neticesinde, ikinci doğumun ya da sonraki doğumun sezaryen olma zorunluluğu olduğu inanışı son derece yaygın. Bu inanışın son derece yanlış olduğunu söylemek mümkünken, sezaryenden sonra normal doğum yapılır mı? sorusuna bununla birlikte gerekli zeminin sağlanması durumunda sezaryenden sonraki doğumda, normal doğumun gerçekleşebileceğini belirtmek isteriz.

Sezaryenden Sonra Normal Doğum

Sezaryenden Sonra Normal Doğum Yapılır Mı?

Tıp literatüründe ilk doğumunu sezaryen olarak yapan bir kadının, sonraki doğumda da sezaryenle doğum yapması gibi herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Annenin sezaryen ile doğum yapmasındaki en temel amaç, ve sağlığını korumaktır. Bu nedenle sezaryenden sonraki doğum sırasında adayının veya bebeğin sağlık açısından normal doğumla herhangi bir sorun yaşamayacakları tespit edilirse, normal yapılması konusunda herhangi bir engel söz konusu dahi olmamaktadır. Anne adayının normal doğum sırasında sorun yaşayabileceği ihtimaller arasında yer alıyorsa, sezaryen için hazırda tutulması konusunda herhangi bir sakınca yoktur. Normal doğumun birden bire sarpa sarması durumunda anne mecburen sezaryen doğum ile bebeğini dünyaya getirmektedir.

Ülkemizde Normal Doğum İle Sezaryenle Doğum Oranları Nelerdir?

Centers for Disease Control gibi önemli bir sağlık kuruluşunun yapmış olduğu araştırmalar neticesinde genel anlamda doğum konusunda sezaryen ile doğum oranının yüzde 32 oranında olduğu belirlenirken, ülkemizde bu oranın yüzde 40’ların üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizde sezaryenle doğum oranının bu denli yüksek olmasındaki en önemli nedenlerden biri, devlet hastanesi, üniversite hastanesi ve özel hastaneler gibi üç farklı statüye sahip olan hastanelerin bulunması. Hal böyle olunca imkanlar, uzmanlar ve sağlık personelindeki farklılıklar ortaya çıkabilmekte ve  bu nedenle de sezaryenle doğum oranında artış olabilmektedir.

Herkesin Merak Ettiği Konu: Sezaryenden Sonra Normal Doğum Yapılır Mı?

Ülkemizde gerek doktorlardan ve gerekse birçok kişiden sezaryenle doğumun daha iyi olduğu yönünde anne adaylarına tavsiyede bulunulmaktadır. Ülkemizde her ne kadar sezaryen oranlarında azalışa gidilmek istense de, bir türlü bu amaca ulaşılamamaktadır. Eğer bir anne adayı, doğumun ilk aylarında doğuma kadar sürekli olarak aynı hekimi tercih ediyorsa, kontrolünü sağlayan hekim, anne adayının normal doğuma ne kadar elverişli olduğunu çok iyi bir şekilde kestirebilmektedir. Ancak anne adayı bu konuda sabit bir hekimi tercih etmiyorsa ve doğum sırasında farklı bir hekimden yardım almak istiyorsa, bu durumdan ötürü sezaryenle doğumun daha fazla önerildiği görebilmek mümkün olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Sezaryenden Sonra Normal Doğum Yapılır Mı Sezaryenden Sonra Normal Doğum Yapılır Mı? için yorumda bulun

    Sezaryenden Sonra Normal Doğum Yapılır Mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sezaryenden Sonra Normal Doğum Yapılır Mı? için ilk yorumu yapabilirsin.