Bebeklerde Görülen Cilt Hastalıkları

Bebeklerin ve çocukların yetişkin bir insana nazaran vücutları daha hassas ve daha naziktir. Bu nedenle küçük yaşta bebeklerde birçok sorununun meydana gelmesi, pekte şaşırılmayacak bir durumdur. Bebeklerin ciltlerinde gelen bu sorunların belirli bir sebebi olmazken, bazı bebeklerin hava sıcaklığının yüksek veya aşırı düşük olmasından bile etkilenebilmektedirler.

Bebeklerde Görülen Hastalıkları

Bebeklerde Görülen Cilt Hastalığı

Ammonia Dermatit

İsmi size her ne kadar yabancı gelse de, genel olarak halk arasında ‘pişik’ olarak tabir edilen Ammonia Dermatit hastalığı, bebeklerin büyük bir çoğunluğunda görülmekte olan bir hastalıktır. Bebeğinizin dışkısında yer alan bakteriler, idrarında bulunan amonyak maddesi ve aşırı sıcak hava gibi sorunlar, pişik sorununun meydana gelmesinde büyük bir zemin hazırlamaktadırlar. Bebeğinizin bu sorundan uzak durabilmesi adına, görev tamamıyla ebeveynlere düşmektedir. Altının sürekli olarak değiştirilmesi, cildin oldukça temiz ve kuru tutulması, sürtünme nedeniyle oluşabilecek tahrişe karşın, bol ve geniş kıyafetler giydirilmesi, pişik önleyici ürünlerden yardım alınması, bu sorunun oluşumuna engel olabilecek birtakım önlemler dizinidir.

Atopik Dermatit

Genel olarak 1 ayı doldurmamış olan bebeklerin cildinde sürekli olarak karşılaşılan bir hastalık olan Atopik Dermatit hastalığı, cilt üzerinde döküntülü, kabarık, kuru ve kırmızı bir görüntüye neden olmaktadır. Bu hastalık özellikle kaşıntı ile birlikte çok daha fazla etkisini gösterirken, genel olarak 5 yaş altında her çocukta görülebilmektedir. Genetik sebeplerden ortaya çıkabilecek bir hastalıkken, bebeğinizin tüketmiş olduğu besinler, polen ve havadaki tozlar, söz konusu cilt sorununa sebep olabilmektedir.

Konak

Küçük yaştaki çocukların kafa kısımlarında kabuklanma ve benzeri şekillerde kendisi gösteren bir cilt sorunu olan Konak, Seborrhoeic Dermatit hastalığının türlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu sorunun çözülmesi için uygulanacak işlem oldukça basittir. Çocuğunuzun cildindeki konak sorunu olan bölgeye zeytinyağı ile yapacağınız masaj, genel anlamda olumlu sonuçlar almanıza neden olabilmektedir. Bu cilt hastalığının en büyük nedenlerinden biri, bebeğin derisinde aşırı yağlanma meydana gelmesidir. Bu yağlanma sonucunda bebeğin cildinde söz konusu bir sorun görülmesi söz konusu bir durumdur.

İsilik

Bebekler ve çocuklarda sıklıkla görülebilen cilt sorunlarının başında yer alan isilik, genel anlamda terleme nedeniyle meydana gelen bir sorundur. Ter bezi gözenekleri aşırı sıcak hava nedeniyle tıkanırken, hava sirkülasyonunun olmaması ve bununla birlikte sıkı giysilerin giydirilmesi, bu cilt sorununa zemin hazırlayan en önemli unsurlar olarak bilinmektedir. Öte yandan bu hastalıkta bebeğinizin kıyafetlerinde, parfüm, deterjan ve benzeri kalıntıların olması da etkili olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

  1. Bebeklerde Görülen Cilt Hastalıkları Bebeklerde Görülen Cilt Hastalıkları için yorumda bulun

    Bebeklerde Görülen Cilt Hastalıkları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bebeklerde Görülen Cilt Hastalıkları için ilk yorumu yapabilirsin.