Sağlıklı ve besleyici kahvaltı tarifleri

İyi bir kahvaltı, gerçekten sağlıklı yaşamın anahtarı olabilir mi?

Bu soruya kısaca cevap vermek gerekirse, evet. Ancak yalnızca vücudunuzu doğru besinlerle güne hazırlamanız şartıyla. Sabah işe giderken veya fitness salonunun yolunu tutarken iyi bir yapmak hem vücut sağlığı, hem de zihin için mutlak faydalıdır. Günün bu ilk öğünü sayesinde vücudunuz ilerleyen saatlerde harcayacağı enerji için gerekli yakıtı depolamış olur. Ayrıca kahvaltıda aldığınız besleyici gıdalar sağlıklı ve mutlu hissetmenizi de sağlayacaktır.

Tabii bu kahvaltıları yaparken sağlıklı ve besleyici gıdaları tercih etmekte fayda var. Dev bir kase çikolatalı mısır gevreği, işlenmiş sosis ve salamdan oluşan bir aradığınız sağlıklı kahvaltı olmayabilir.

İşte size birbirinden sağlıklı ve besleyici tarifleri:

Yanınızda taşıyabileceğiniz bir kahvaltı

İşe giderken kahvaltınızı yanınızda götürmek istiyorsanız, tupperware gibi bir kutu içinde aşağıdaki gıdaları tercih edebilirsiniz:

 • 2 adet iyi pişmiş yumurta (156 kalori)
 • 2 tatlı kaşığı kadar organik fıstık ezmesi (100 kalori)
 • 1 adet dilimlenmiş elma (116 kalori)

 

Bünyesindeki diyet lifi sayesinde bağırsakları ve sindirim sistemini düzenleyen elma mutlaka yanınızda olmalı. Üstelik bu kahvaltı listesi hem sağlıklı, hem de toplam 372 kaloriyle gayet de diyet dostu!

Kendi meyveli yoğurtlu parfenizi yapın

Parfeler hem yapması, hem de taşıması kolay kahvaltı malzemelerinden birisidir. Taze meyvelerle hazırladığı zaman muhteşem gözüken parfeleri gece yatmadan önce tüketebilmeniz de mümkün. Protein, B12 vitamini, kalsiyum, probiyotik ve potasyum içeren yoğurdun az miktarda karbonhidrat ve şeker içermesi de güzel bir özelliği.

 • Dört kaşık yoğurt
 • Şeftali, böğürtlen veya isteğinize göre ufak ufak dilimlenmiş herhangi bir meyve

Sağlık durumunuza göre hazır tahılları da bu karışıma dahil edebilirsiniz.

Düşük kalorili brokoli kahvaltısı

Brokoli sebzesini birçok farklı şekilde tüketebilirsiniz: Geniş tavalarda pişirerek, makarnayla karıştırarak, peynirle veya yumurtayla çırparak. Ancak düşük kalorili bir sebze olduğu için güne başlarken de brokoliyi tüketebilirsiniz.

 • 6 yumurta
 • 1 kaşık az yağlı süt
 • Brokoli
 • Az yağlı peynir
 • Tuz veya biber (damak tadına göre)

Yukarıda yer alan malzemeleri fırını bir süre ısıtıp 190 derecede pişirdikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

 1. Sağlıklı ve besleyici kahvaltı tarifleri için yorumda bulun

  Sağlıklı ve besleyici kahvaltı tarifleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sağlıklı ve besleyici kahvaltı tarifleri için ilk yorumu yapabilirsin.