Saçım Neden Çok Dökülüyor mu Diyorsun? Sebepleri ve Çözümü

Saç dökülmesi, ister kellik ister saçta gözle görülür derecede incelme birkaç farklı nedenden dolayı meydana gelebilir. Bazen saç dökülmesi, ele alınması gereken bir sağlık sorununun bir yan etkisidir ve sağlık sorunu uygun şekilde tedavi edildiğinde kendi kendine düzelir. Saç dökülmesi, saç dökülmesinde olduğu gibi saçın kendisini ilgilendiren bir duruma bağlı olduğunda, saç dökülmesi kalıcı olabilir.

Tiroid Sorunlarından Saç Dökülmesi

Ya bir tiroid denilen bir tıbbi durum hipotiroidizm veya aşırı aktif tiroid veya hipertiroidi her koşul neden olduğu saç kaybına neden olabilir hormonal dengesizlik. Hormonlar, saç büyümesi de dahil olmak üzere vücuttaki hemen hemen her işlevi düzenlemeye yardımcı olur. Bu tiroid rahatsızlıklarından herhangi birini kontrol altına almak için doğru tedaviyi almak hormonları kontrol altına alacak, saç dökülmesini durduracak ve saçınızın tekrar uzamaya başlamasını sağlayacaktır.

Saç dökülmesi

Hamilelik Sonrası Saç Dökülmesi

Diğer hormonal dengesizlikler, özellikle hamilelik ve doğumdan sonra ortaya çıkan çılgınca dalgalanan hormonlar gibi saç dökülmesine de yol açabilir. Hormon seviyelerinin normale dönmesi hamilelikten sonra zaman alır, bu nedenle doğum sonrası annelerin saçlarda incelme ve hatta kellik lekeleri fark etmeleri hiç de nadir değildir. Bu genelde bebeklerin gelişinden yaklaşık dört ay sonra ortaya çıkar. Endişelenmeyin vücudunuzun geri kalanı iyileştikçe saç kökleriniz de iyileşecektir. Saç dökülmesi sadece geçicidir ve saçlarınız tekrar uzar.

İlaçlara Bağlı Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi, yaygın sağlık sorunları için alınan bir takım ilaçların bir yan etkisidir. Kan inceltici ilaçlar, oral kontraseptifler, depresyon ilaçları ve kalsiyum kanal blokerlerinin tümü saçların incelmesine veya kelliğe yol açabilir. Retinoid adı verilen çok fazla A vitamini bazlı ilaçlar da saç dökülmesine neden olur. Kanseri tedavilerinde kullanılan bazı kemoterapi ilaçlarının, kanser hücrelerini yok etmeye çalıştıkları için toplam saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir. Tıpkı kemoterapiden sonra saçlar genellikle yeniden uzadığı gibi, saç dökülmelerine neden olan herhangi bir ilaç almayı bıraktığınızda da tekrar uzayacaktır.

Çözüm

Kelliklerin çoğu genetik neden olur. Bu tür saç dökülmeleri önlenemez. Bu ipuçları, önlenebilir saç dökülmesine yardımcı olabilir;

  • Saçlarınıza nazik davranın. Saçınız ıslakken tararken çekiştirmekten kaçınmanız gerekir. Geniş dişli bir tarak seçerek saçlarınızın çekilmesini önleyebilirsiniz. Bukle maşalar gibi sert işlemlerden kaçınmanız gerekir. Saç üzerindeki gerilimi lastik tokalar, bantlar ve örgü kullanımları sınırlayın.
  • Saç dökülmelerine neden olabilecek ilaçlar ve takviyeleri doktorunuza danışın.
  • Saçlarınızı güneş ışığından ve diğer ultraviyole ışıklardan koruyun.
  • Sigara içmeyi bırakmanız gerekir. Araştırmalara göre erkeklerde sigara içmek kellikle ilgili bir ilişki olduğunu göstermektedir.
  • Kemoterapi tedavisi görüyorsanız, doktorunuzdan bir soğutma başlığı isteyebilirsiniz. Bu başlık sayesinde, kemoterapi sırasında saç dökülme riskinizi azaltabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Saçım Neden Çok Dökülüyor mu Diyorsun? Sebepleri ve Çözümü için yorumda bulun

    Saçım Neden Çok Dökülüyor mu Diyorsun? Sebepleri ve Çözümü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Saçım Neden Çok Dökülüyor mu Diyorsun? Sebepleri ve Çözümü için ilk yorumu yapabilirsin.