Rahat Doğum İçin Öneriler

Her kadın rahat geçirmek ister. Özellikle ilk doğumda kadınların rahat olması çok önemlidir. Eğer kadınlar ilk doğumlarını rahat bir şekilde geçirirlerse bu ikinci doğum için de cesaret verecektir.

kadınlar için 40 hafta süren gebelik sürecinin bir ödülü niteliğindedir. Çoğu kadın ilk doğumunu olumsuz olarak geçirdikten sonra ikinci doğuma cesaret edemiyorlar. Rahat doğum için özellikle psikolojik bir şekilde hazır olmak çok önemlidir. Doğum öncesinde yaşanacak olan durumlardan dolayı özellikle kadınlar büyük bir kaygı içerisinde girerler. Daha önce doğum yapmamış kadınlar durumun tam olarak nasıl olduğunu bilmediği için bu durumda çok kaygılıdır.

Doğumda Rahat Hissetmek İçin Doğumdan Önce Yapılması Gerekenler

İçin İyi Bir Hastane Seçim: Doğum yapmadan önce doğum yapmayı düşündüğünüz hastaneyi seçip hastaneyi ziyaret etmeniz sizi rahatlatacaktır. Bu şekilde doğuma gittiğiniz zaman daha az kaygılanırsınız. Bilmediğiniz bir yerde doğum yapmak duyduğunuz kaygıyı artırabilir. Özellikle doğum yapılacak olan hastanenin yakın olması sizi daha da rahatlatacaktır.

Eşinizin Doğuma Katılmasını Sağlayın: Artık birçok hastane eşin doğuma katılması konusunda hassas davranıyor. Sizde eşinizle doğuma katılma konusunu konuşun. Eğer doğumunuz konusunda kaygılıysanız eşinizin doğumunuza katılması sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır.

Doğumla İlgili Olan Kurslara Gidin: Gebelik evresinde doğumla ilgili kurslara gitmeniz ize doğum konusunda bir bakıma prova olacaktır. Bu şekilde eğer doğum evresi zihninizde büyümüşse sizin için ufak bir prova olacak.

Doğumla İlgili Kitaplar Okuyun: Doğumla ilgili uzman isimlerin kitaplarını okuyabilirsiniz. Birçok kişi doğum evresinde internetten araştırma yapıyor. Fakat internette doğru bilgiler olduğu gibi yanlış bilgilerde vardır. Doğum ile ilgili okumak ve bilgi almak bu evrede endişelerinizi azaltır.

Doktorunuzla Kaygılarınızı Paylaşın: Doğum konusunda çok fazla kaygılanıyorsanız doktorunuzla bu kaygılarınızı paylaşabilirsiniz. Genellikle kadın doğum doktoruyla bunları konuşmak için yeterli zaman olmayacaktır. Yine de siz zaman yaratarak düşüncelerinizi paylaşmaya çalışın. Doğumdan önce doğumla ilgili soru işaretlerinizi azaltmalısınız.

Yoga ve Gevşeme Hareketleri Yapın: Hamileliğiniz boyunca çok fazla geriliyorsanız yoga bu konuda sizi rahatlatacaktır. Ek olarak nefes egzersizleri yapmanız size zor durumlarla baş etme imkanı sunacaktır.

Doğum Öncesi Maddi Durumla İlgili Eşinizle Konuşun: Doğum yapmadan önce hem hastane masrafları hem de çalışmayacağınız için sıkıntılı bir dönem geçirebilirsiniz. Bu yüzden birikimlerinizle ilgili eşinizle konuşun. Doğum sırasında oluşacak masraflar konusunda bilgi alın. Sonrasında doğum evresinde birde bunları düşünmek zorunda kalmayın.

Bir Cevap Yazın

  1. Rahat Doğum İçin Öneriler için yorumda bulun

    Rahat Doğum İçin Öneriler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Rahat Doğum İçin Öneriler için ilk yorumu yapabilirsin.