Polikistik Over Sendromunu Tanıyın

Kadın hastalıkları arasında en yaygın hastalıklardan birisi; Polikistik Over Sendromudur. Kadınlarda erken yaşlarda meydana gelen Polikistik Over Sendromu ilerleyen yaşlarda farklı hastalıkların doğmasına da sebep olabilir. Ülkemizde her on kadından birinde bu hastalığın yer aldığını söyleyebiliriz. Bu yüzden erkenden teşhis edilmesi çok önemlidir.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nedir?

Polikistik Over Sendromu beraberinde farklı hastalıkları da getiren bir rahatsızlıktır. Kısırlık, aşırı tüylenme, adet düzensizliği, alımı, saç dökülmesi, cilt problemleri ve gibi birçok belirtinin olduğunu söyleyebiliriz.

Adet Düzensizliğine Sebep Olur

Polikistik Over Sendromu’nda en fazla karşımıza çıkan belirti adet düzensizliğine sebep olmasıdır. Bu sendroma sahip olan kadınları sene içerisinde 8 defa veya daha az adet görmektedir. Bu bizlere yumurtalıkların oluşumunun düzensiz olduğunu göstermektedir. Adet görmenin düzensiz olduğu zamanlarda ise endometrium denilen rahim zarı düzensiz olarak kalınlaşır ve buda kanser riskini azaltmaktadır.

Kısırlık Oluşmasına Neden Olabilir

Kısırlık sorunuyla farklı merkezlere başvuru yapan kadınların neredeyse yarısının polikistik over sendromu olan kadınlar olduğu görülmektedir. Yumurtlamanı olmaması ve yumurtanın yeterince büyümemesi gebe kalma ihtimalinin önüne geçmektedir.

Akne ve cilt Problemleri Oluşabilir

Göğüs, sırt ve yüz bölgelerinde önemli kozmetik problemler oluşmasına sebep olabilir. Özellikle ilerleyen yaşlarda akneler oluşması bu hastalığın çok tipik bir örneğidir. Genel olarak insülin metabolizmasında yaşanan denesizliğe bağlı olarak boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerinde cilt değişimlerine sebep olmaktadır.

Aşırı Tüylenme

Kadınlarda hemen hemen her yaşta aşırı tüylenme sorunu polikistik over sendromu belirtisi olarak görülmektedir. Vücutta var olan açık renkli ve ince tüyler erkeklik hormonunun dengesiz olması yüzünden koyu siyah  renge dönüşmektedir. Çoğunlukla dudakların üstü, göğüslerdeki tüylenme, kol, bacak ve karın bölgelerindeki tüylenme görünür. Bunun tedavisinde ilaçla yeni tüylerin gelişimi önlenir ve lazer epilasyon gibi fiziksel yöntemler kullanılır.

Göbek Çevresinde Yağlanma Oluşumu

Polikistik Over Sendromu olan kişiler kilolarını koruma ve vermek için ciddi bir şekilde mücadele etmeleri gerekmektedir. Özellikle karın ve bel bölgesinde kalça bölgesine göre daha fazla yağlanma görülmektedir. Şeker ve insülin metabolizmasının bozulmasından dolayı böyle olmaktadır.

Depresyona Yatkınlık Oluşabilir

Hormonlardan doğrudan bozukluk olması ve bu yüzden kozmetik problemler görülümü aynı zamanda kısırlık oluşma ihtimaliyle psikolojik sıkıntılar baş gösterebilir. Bu durum hastaların kendisini toplumdan uzak tutmalarına ve cinsel isteksizlik yaşamalarına kadar ilerleyebilir. Aynı zamanda umutsuzlukta oluşmaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Polikistik Over Sendromunu Tanıyın için yorumda bulun

    Polikistik Over Sendromunu Tanıyın için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Polikistik Over Sendromunu Tanıyın için ilk yorumu yapabilirsin.