Egzamaya Ne İyi Gelir?

Daha çok çocuklarda görülen, ciltte kızarıklık, kaşıntı ve kabarcıklar şeklinde ilk belirtilerini gösteren egzama; kadın-erkek fark etmeksizin hemen hemen herkesin yakalanabileceği kronik bir cilt rahatsızlığı olma özelliği taşıyor.

Kalıtsal bir rahatsızlık olan, aile geçmişinde egzama bulunan kişilerde görülme olasılığı daha yüksek olan bu cilt sorunu; yüz, el, bilek, boyun, göğüs bölgesi gibi vücudun hemen hemen tüm bölgelerinde görülebiliyor.

Stres, üzüntü, zayıf bağışıklık sistemi, birtakım karaciğer rahatsızlıkları, gıdalara karşı duyulan alerjik reaksiyonlar; egzamayı tetikleyen en önemli nedenler arasında yer alırken; kurumuş, pul pul olmuş ve çatlamış deri, içi sıvıyla dolu kabarcıklar, ciltte kaşıntı ve tahriş bu rahatsızlığın en yaygın semptomları olarak biliniyor.

Bu yazımızda egzamadan muzdarip olan hastalar için kısaca egzamaya ne iyi gelir? Evde egzama nasıl geçer? sorularını yanıtlamak istiyoruz.

Egzama Nasıl Geçer?

  • Hindistan cevizi yağı ile egzama tedavisi

Mükemmel bir anti bakteriyel ve antioksidan olan Hindistan cevizi yağı; egzama tedavisinde başvurulan en önemli yöntemler arasında bulunuyor.

Aynı zamanda mantar ve mikrop önleyici olan, ciltteki bakteriler ile savaşan Hindistan cevizi yağı; egzama belirtilerini ciddi oranda gideriyor.

Hindistan cevizi yağı kullanarak egzamayı tedavi etmek adına katı Hindistan cevizi yağını direk olarak egzamalı cildinizin üzerine günde birkaç kez olacak şekilde sürebilirsiniz.

  • Aloe Vera ile egzama tedavisi

Cildi nemlendirmenin ve cildi beslemenin yanı sıra iltihapları gideren ve en belirgin egzama belirtilerinden biri olan kaşıntıyı önleyen Aloe Vera; egzamanın neden olduğu cilt yanmasına da iyi geliyor.

Aloe Vera’nın bu mucizevi özelliğinden yararlanmak adına taze Aloe Vera yaprağını uzunlamasına kestikten ve içerisindeki jeli çıkardıktan sonra bu jeli cildinizdeki egzamalı bölgeye sürün. Jel; cildinizde tam anlamıyla kuruduğunda cildinizi bol ılık suyla yıkayın.

Birkaç hafta boyunca cildinize Aloe Vera jelini günde iki kez olacak şekilde uyguladığınız takdirde kısa bir sürede cildinizin iyileşmeye başladığına tanık olabilirsiniz.

  • Salatalık ile Egzama Tedavisi

Cilt bakımında sıklıkla kullanılan, cildi besleyen ve cilde bakım yapan salatalık; bir yandan da harika bir iltihap giderici olarak egzama belirtilerini hafifletiyor ve egzamayı tedavi ediyor.

Egzamayı salatalık sayesinde tedavi etmek için bir adet salatalığı öncelikle dilimleyin ve salatalık dilimlerini birkaç saat boyunca bir miktar suyun içinde bekletin.

Ardından salatalığın suyunu süzün ve elde ettiğiniz salatalık suyunu cildinize sürün. Salatalık cildinizde kuruduğunda cildinizi bol ılık suyla durulayın.

En az iki ay boyunca günde birkaç kez bu yöntemi uyguladığınız takdirde egzamadan kısa bir sürede kurtulabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Egzamaya Ne İyi Gelir? için yorumda bulun

    Egzamaya Ne İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Egzamaya Ne İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.