Elektrik faturasını azaltmanın etkili yolları

Her ay belli bir miktar parayı elektrik faturasına ödemek hayatınızın kaçınılmaz parçası haline gelmiş olabilir. Ancak sürekli olarak bir önceki aydan daha yüksek tutarlarda faturalar kapınıza geliyorsa, burada bir sorun var demektir. Elektrik faturasını azaltmak için elinizde sihirli bir değnek yoksa her ay ödediğiniz parayı biraz daha düşürmek için bazı yöntemlere başvurmanız gerekecektir.

Eğer 82 TL ve üzeri tutarlarda fatura ödüyorsanız istediğiniz herhangi bir elektrik dağıtım firmasından hizmet alabilmeniz mümkün. Ancak çoğu evde elektrik faturası bu rakama yaklaşmaz bile. Yine de kış aylarında ısınmak için elektrik kullanıyorsanız çok fahiş ücretler ödemeniz işten bile değildir.

Tüm çabalarınıza ve tasarruf tedbirlerine rağmen bir türlü elektrik faturasını aşağıya çekemiyorsanız, işte size fırsat! Aşağıda yer alan tavsiyelere uyarak siz de ciddi miktarlarda tasarruf edebilirsiniz.

LED ampullere geçiş yapın

Evinizde elektrik harcaması yapan en önemli öğelerden birisi de ampullerdir. Çoğu zaman gereksiz yere açık oldukları için ay sonu fahiş rakamlarla karşılaşmanıza yol açan sarı ampulleri kaldırıp yerine beyaz LED ampul kullanmak akıllıca bir hareket olacaktır. Normal ampullere kıyasla daha tasarruflu ve uzun ömürlü olan LED ampuller sayesinde faturanızda hemen bir değişiklik görebilmeniz mümkündür.

Gereksiz aletlerin fişini çekin

Eğer çok sık kullanmadığınız elektronik aletler sürekli fişe takılıysa, bu ciddi bir sorun demektir. Şarj cihazlarından tutun, hiçbir zaman çalıştırmadığınız oyun konsolu ve DVD oynatıcılara kadar gereksiz tüm aletlerin elektrikle bağlantısını kesin. Arada bir de olsa kullanmak istediğinizde tek tek fişleri yeniden bağlamak istemiyorsanız, düğmeli bir çoklu priz işinizi kolaylaştıracaktır.

Çocuklarınızı ışıkları kapatmaları için eğitin!

Yetişkin ebeveynleri olarak gereksiz ışıkları kapatmak gerektiğini siz biliyor olabilirsiniz, peki ya çocuklarınızın bundan haberi var mı? Kullanmadıkları zaman tüm elektronik aletleri prizden çıkarmalarını ve ışıkları kapatmalarını tembih ederek ciddi bir tasarruf önlemi alabilirsiniz.

Tüm bu önlemleri sırasıyla yerine getirdiğiniz takdirde elektrik faturasının miktarını mümkün mertebe azaltmış olacaksınız. Böylece her ay kenara daha fazla para yığabilir, tasarruf ettiğiniz parayı başka alanlarda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Elektrik faturasını azaltmanın etkili yolları için yorumda bulun

    Elektrik faturasını azaltmanın etkili yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Elektrik faturasını azaltmanın etkili yolları için ilk yorumu yapabilirsin.