Lazer Epilasyon Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 Son dönemlerde özellikle tıp dünyasındaki gelişmeler sayesinde pek çok kadın klasik ağda, tüy dökücü krem ya da losyon kullanmak yerine lazer epilasyon yaptırarak, tüylerinden kurtulmayı tercih ediyor.

Kadınların bacak, koltuk altı, genital vb. bölgelerindeki tüylerinden sonsuza dek kurtulabilmelerine olanak tanıyan lazer epilasyon, bu sayede özellikle çalışan kadınlara zamandan tasarruf edebilme imkanı tanıyor.

Ancak, tüm faydalarına rağmen lazer epilasyonun alanında uzman estetik cerrahlar tarafından yapılmaması, ciltte yanık ve leke oluşumunu maalesef ki beraberinde getiriyor.

Bu yazımızda kısaca lazer epilasyon yaptırırken dikkat etmeniz gereken birtakım noktalara değinmek, lazer epilasyonla ilgili olarak bilmeniz gereken bazı ayrıntılara değinmek istiyoruz.

Peki, lazer epilasyon yaptırırken nelere dikkat edilmeli? Gelin, bu soruyu birlikte yanıtlamaya çalışalım:

Güvenilir ve hijyenik bir ortamda lazer epilasyon yaptırın

Lazer epilasyon yaptırırken seçtiğiniz sağlık merkezinin son derece güvenilir ve hijyenik koşullara sahip olması gerekiyor.

Ancak tamamen beyaz bir tüy yapınız bulunuyorsa, hamileyseniz, sedef gibi herhangi bir cilt rahatsızlığınız bulunuyorsa, epilepsi hastasıysanız ya da kalbinizi etkileyen ciddi bir rahatsızlığınız mevcutsa lazer epilasyon yaptırmaktan kaçınmalısınız.

Güvenilir bir sağlık merkezi tercihinizin hemen ardından doktorunuzu sağlık sorunlarınız ile ilgili olarak bilgilendirmeyi unutmamalısınız. Aksi halde lazer epilasyon yaptırmanın birtakım yan etkilerine maruz kalabilirsiniz.

Lazer epilasyon sonrasında doğru cilt bakım aşamalarını uygulayın

Lazer epilasyonu güvenilir ve hijyenik bir ortamda, doğru uzmanlara yaptırdıktan sonraki süreçte de birtakım noktaları muhakkak göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Aksi halde cildinizde tahriş, ateş ya da yanık oluşumunu istemeden de olsa tetikleyebilirsiniz.

Lazer epilasyon sonrasında dikkat etmeniz gereken noktaları ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Uygulama sonrası güneşe pek maruz kalmamaya çalışın

Epilasyon sonrası 3 ay boyunca güneşe maruz kalmaktan mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Bu süre yaz aylarına denk geliyorsa 30 SPF yüksek koruma içeren güneş kremlerini evden çıkmadan yaklaşık 30 dakika öncesinde cildinize sürmelisiniz.

  • Uygulama sonrası 24 saat yıkanmayın

Lazer epilasyondan sonra cildinize sıcak su değdirmeniz ya da duş almanız, cildinizi tahriş edebilir. Bu yüzden de ilk 24 saat boyunca cildinizi sıcak su ile temas ettirmemelisiniz.

  • Cildinizde herhangi bir yan etki ile karşılaştığınızda doktorunuza danışın

Ateş, ciltte kabuklanma ve iltihap, lazer epilasyon sonrasında kişide görülebilen olumsuz yan etkiler arasında yer alıyor.

Bu yan etkilerden birine maruz kaldığınızda vakit kaybetmeksizin lazer epilasyon yaptırdığınız doktorunuzla tekrar görüşmelisiniz.

Cildinizi kaşımaktan kaçınmalı, cilt keseleme gibi işlemlerden de en az 1 haftalığına, en azından tüyleriniz tamamen dökülene dek uzak durmalısınız.

Bir Cevap Yazın

  1. Lazer Epilasyon Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli? için yorumda bulun

    Lazer Epilasyon Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Lazer Epilasyon Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli? için ilk yorumu yapabilirsin.