Kürtaj Hakkında Her Şey

İstenmeyen ya da sorunlu bulunan gebeliklerin tıbbi olarak sonlandırılmasına kürtaj denir. Gebelik için yapılan kürtajlarda ülkemizdeki yasal sınır 10 haftadır. Kürtaj fiyatları için pek çok değişken vardır. Anestezi şekli, gebeliğin büyüklüğü, yapılma yeri, kullanılan malzemelerin kalitesi ve kullanılan ilaçlar fiyatı etkiler. Kürtaj fiyatları yapılacak olan klinikten kliniğe farklılık göstermektedir. Genel olarak fiyatlar 1500 TL ile 2000 TL arasındadır. Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;
1- Kürtaj sonrası kanama olabilir. Bu kanama bazen lekelenme şeklinde de ortaya çıkabilmektedir. Kanamalarda pet kullanılmalı ve sık sık değiştirilmelidir.
2- Kürtaj sonrası bulantı ve kusma olabilir, telaş etmeyin geçecektir. Kürtaj sonrası yapılması gereken özel bir diyet yoktur sadece hafif gıdalar tüketmeye özen gösterin.
3- Aynı gün duş alınabilir ancak küvete veya havuza girmemek gerekir.
4- Doktor izin verene kadar cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.
5- İlaç yazılmışsa mutlaka kullanmak gerekir.
6- Kürtaj sonrası 2 ay gebe kalmaktan korunmak sağlığınız açısından önemlidir.
7- işlem sonrası ağrı olabilir ağrı kesici içebilirsiniz. Kürtaj sonrası ilk adet kanaması ise işlemden 4-6 hafta içerisinde gerçekleşecektir.

Kürtaj Süresi Ne Kadardır?

Kürtaj sonrası hasta hemen taburcu edilir, kürtaj süresi ise yaklaşık 10 dakikadır.  Modern jinekolojide vakum kürtaj denilen rahim içerisinde oluşan negatif basınç ile gebelik sonlandırma işlemi uygulanmaktadır. Kullanılan aletler tek kullanımlık olup enfeksiyon ve rahimde hasar oluşturma riskini azaltmaktadır.

Türkiye’de Kürtaj Yasak Mı?

Türkiye’ kürtaj yasal ama devlet hastanelerinde yasaktır. Birçok devlet hastanesi kürtaj için başvuruları kabul etmiyor. Bakanlığın yapmış olduğu açıklamaya göre gebeliğin 10’uncu haftasına kadar kürtaj olma hakları bulunmaktadır. Kürtaj yasak mı sorusunun en güzel cevabı; kürtaj yasak değil, yasal bir haktır. Kürtaj hakkında her türlü bilgiye kurtajkurtaj.com ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Kürtaj Hakkında Her Şey için yorumda bulun

    Kürtaj Hakkında Her Şey için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kürtaj Hakkında Her Şey için ilk yorumu yapabilirsin.